Dead of Winter – Walking Dead lauamänguna

pic2221472_md

Autor Ilja

2-5 mängijat.

Keskmine mänguaeg: 90-150 minutit

Mängulooja: Jonathan Gilmour, Isaac Vega

Mehaanikad: Co-operative Play, Dice Rolling, Hand Management, Action Point Allowance, Variable Player Powers

Temaatika: Ellujäämine zombide maailmas

Loomise aasta: 2014

Dead of Winter: A Crossroads Game on kogunud kuulsust juba enne kui esimesed 3000 koopiat mängijateni jõudsid.

Tegin eeltellimuse PHG (PlaidHatGames) kodulehelt. Sain selle 20$ dollarit odavamalt + 15$ shipping (mängud saadeti laiali UK-st) ehk kokku läks mul mängu peale 55$ ja sain selle eest mängu+ühe promotegelase.

Mängus on väga palju nodi: kaarte on 350 ringis; mänguväljak, mis on u. Earth Reborn karbi suurune, pisemad asukohaväljakud, rohkelt täringuid, igasugu väiksemaid jupikesi, 60 pappist kujukest (ei ole miniatuurid) Ühesõnaga PALJU.

Mäng ise hõlmab endas “Ameritrashi” sugemeid (tugev temaatika, rohkelt täringuid, ilutekstid), aga on ka ressurside majandamist.

Mänguloojad on nimetanud mängu “Meta-Coop’iks”. Miks ?

Mäng sarnaneb oma loomult Battlestar Galactica’le… DoW-is selleks, et võita, tuleb täita salajast missiooni, samas kõik oleme ühes grupis ja teeme koostööd. Karm talv, zombid…

pic2507813_md

Mängus on olemas ka reeturi võimalus. Iga mängija kohta võetakse 2 salajase missiooni kaarti ja nende sisse segatakse 1 reeturi kaart. Reeturi kaart on samasugune salajane info/missioon, kus on mitu punkti, mida peab täitma, aga on ka erinevus. Nimelt kui on tavaline missiooni kaart, siis esimeseks punktiks on alati see, et peamissioon ehk “Main Objective” peab olema täidetud (jah, see ongi see, mille nimel teeme koostööd) ja teiseks punktiks midagi muud, nt sul peab olema kõige rohkem toitu mängu lõpus või 3 meditsiinikaarti vms.

Reeturi kaardi esimene punkt ütleb aga: moraal peab olema nullis. Aga kuna alati on olemas veel punkte, siis reeturil ei ole nii lihtne võita. Võidab mängija ainult siis, kui kõik tema salajase missiooni punktid on täidetud. Ehk siis “Main Objective” täidetakse ära, aga mul ei ole 3 meditsiini käes – ikka kaotan. Mulle meeldib, et kaotada võivad kõik, osad võivad võita, osad kaotada … või kõik võita.

pic2449592_md

Lähme edasi… Ma ei hakka seletama mängukulgu, räägin pealiskaudselt. Me üritame ellu jääda, käime asukohtades (politseijaoskond, bensiinijaam, raamatukogu jne) ringi ja otsime asju, mis aitaksid gruppi ja meie salajast missiooni. Vahepeal peame zombisid tapma, sest kui neid tekib liiga palju, siis hakkame ise surema.

Selles mängus on väga palju iluteksti… ja kõige rohkem on muidugi kaartides nimega “Crossroad Cards”. Iga mängija käigu alguses temast paremal olev mängija võtab “Crossroads” kaardi ja vaatab, kas see kaart hakkab kehtima… Kaart võib töötada kohe või ükskõik millal mängija käigu ajal… no näiteks “When player moves a survivor at Gas Station”… Siis loetakse kaart valjult ette (ilutekst) ja enamikel juhtudel antakse ka 2 valikut… see võib olla AINULT ühe mängija valida, aga võibolla ka hääletus. Tihti toovad valikud nii head kui halba… on ka see, et saame midagi head, aga peame ka midagi ohverdama… või siis valime, et ei riski, aga ei saa ka midagi. “Crossroads” kaardid toovad mängu selle värskuse ja pinge.

Üks asi, mis ei pruugi inimestele meeldida on “Exposure Die”… see on 12-külgne täring, kus on peal tühimik, haav, külmetus (natuke tõsisem “haav”) ja 1 hammustus… ehk siis on olemas 1/12 šans, et sured koheselt… ja viirus nakatab ka teisi su kõrval olijaid. JAH täring on väga karm, sinu alluvuses olev ellujäänu sureb kohe… aga see toob sisse selle pinge, selle plaani ümbermõtlemise… see teeb mängu tasakaalukamaks, sest muidu ei oleks reeturil võimalustki… “Exposure die” visatakse kahel juhtumil: 1) sa liigud ühest kohast teisse 2) sa kakled zombiga … Muidugi on ka relvi, mis lubavad sul peksta zombit ilma selleta, et tuleb visata seda täringut… ja ka liikumisel võib kasutada kaarti “Fuel”, mis samuti lubab sul täringut mitte visata… kõik on sinu otsustada  Riskid, raiskad…

pic2449090_md

Räägitakse, et mõnikord ei pruugi mängus olla piisavalt tasakaalu. Nõustun… sest kui “Main Objective” nõuab meilt 8 toidukaardi kogumist ja sinu salajane missioon ütleb, et sul on vaja jätta kätte 3 toidukaarti, siis tekib ülim konflikt… aga mina selle peale ei kurda… ei kurda ka “Exposure Die” peale. Ei kurda ka AP(analyze prone) momentidele, sest kui mäng selge ja mängida mitu korda, siis läheb kõik sujuvamalt… pea igasugu mängu puhul on vaja õiget seltskonda, olgu see King of Tokyo, Stone Age või Dead of Winter, kõik mängud ei peagi kõigile sobima.

Mis mind kõiges selles köidab on mängu sotsiaalne aspekt… me teeme koostööd, aga omakasupüüdlikult. Me aitame teisi, et meid usaldataks ja siis selgub, et olime reeturid… Siin on nii tugev temaatika (jah, mitte kõik mänguaspektid ei ole temaatilised, aga u. 85-90% on), me peame üksteisega suhtlema… me kahtlustame üksteist, jälgime üksteist, üritame üksteisega “sõbraks” saada…

Suurepärane mäng meie kollektsioonis. Kellel huvi, kuidas mäng täpsemalt toimib, uurige BGG-s (BoardGameGeek), seal on piisavalt häid arvustusi.

Mäng on saanud “hype’i” enne 3000 koopia laialisaatmist… olnud “kuumas” listis BoardGameGeek’is esimesel kohal päris pikka aega… reiting 8,35 713st hääletajast. Pole paha eks ? Mäng tõuseb aina rohkem üldises Ranking süsteemis ja temaatiline rank on juba 20.

KOMPONENDID:  star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_white 9.0

VÄLIMUS:             star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_white 9.0

MÄNGU KULG:     star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellow 10.0

pic2507907_md

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s