TOP5: Mängud, mis tulid välja 2014 : “Dead of Imperial Deus Things” (Ilja)

10960226_851224588248314_9130573395438055394_o

Ennekõike tahaks öelda, et see on olnud väga lahe aasta. Palju mänge, sündmuseid, Essen. Ei ole kahjuks jõudnud mängida paljusid 2014. aasta mänge, nii et valisin sellest, mis oli. Aga ma nimetaks kõiki 2014. aastal välja tulnud mänge, mida olen mänginud ja mis on kõik head mängud (väljaarvatud Aquasphere, mis oli jube igav, jep JUBE IGAV):

 • Deus
 • Imperial Settlers
 • Strife
 • Spellcaster
 • Progress: Evolution of Technology
 • Versailles
 • Praetor
 • King of New York
 • Ancient Terrible Things
 • Abyss
 • Colt Express
 • Uruk II
 • Valley of the Kings
 • Dead of Winter
 • The Lord of the Ice Garden
 • Marvel Dice Masters
 • Splendor
 • Aquasphere

Ja nüüd TOP5: pic1965255_md5) Abyss – Kujundus on tõeline meistriteos selles mängus. Pärlid, mis on PÄRLID! Ilus, temaatiline, mõnusate tumedate toonidega kujundus. Mäng on sellest, on olemas veeilma kuningriik, kus me üritame saada rohkem võimu (koguda punkte) mõjutades ülikuid ja saadikuid. Ülikutel on erinevad võimed, mis võivad mõjutada ka vastasi. Saadikute abiga saad sa “osta” ülikuid. Huvitavamaid osasid selles mängus on avastamine… Käib lihtsalt: tõmbad kaarte ja siis pead alguses pakkuma neid teistele ja kui keegi ei taha osta pärlide eest, siis võid endale võtta või edasi avastada. Mõnus on veel see, et mida rohkem valikuid tekitad endale, seda rohkem valikuid tekib ka vastastele ehk siis ei tasu hoogu minna. Reeglite ja mehaanikate poolest on see üsnagi lihtne “Press Your Luck” ja “Set Collection”, jällegi tekitab sinus tunde võistelda, jälgida ja tuleb ka temaatika rohkem esile. Tuletan veelkord meelde, et mäng on ülimalt ilus, võib julgelt öelda, et selle aasta kõige ilusam ! Soovitan KÕIGILE !

———-
———-
———-

pic2407106_md 4)  Mysterium – Cluedo ja Dixiti segu. Mõisas toimus mõrv ja kahtlustati mõisaomanikku. Omanik poodi üles, aga ta ei olnud tegelikkuses süüdi. Tema vaim hakkas mõisa kummitama. Kutsuti appi selgeltnägijaid/detektiive (ehk siis mängijaid), kes peaksid aitama kummitusel rahu leida. Kuidas ? Leida mõrvar ! See on koostöömäng, kus üks mängib kummituse eest ja ei tohi rääkida sõnagi vaid suhtleb läbi Dixiti laadsete kaartide ja ülejäänud üritavad mõista, mida kummitus tahab öelda. Üritame välja selgitada relva, asukoha ja süüdlase. Kõige lahedam selle mängu juures on see, et kuna kummitus ei tohi rääkida, siis peaks üritama mõista kummitusemängija loogikat… Kummitusel on ka huvitav jälgida, mida selgeltnägijad omavahel arutavad, et siis paremaid vihjeid anda. Ma pole suurem Dixiti fänn (ei ütleks, et vihkan, aga panin hindeks 3/10), aga see mäng on lihtsalt hitt ! Lahe mängida nii kummitusena kui ka detektiivina, ja see on koostöö, ja kõik läbi nende veidrate piltide/kaartide. LAHE ! Soovitan nii Dixiti fännidele kui ka Dixiti vihkajatele !

———-
———-
———-

 pic2219643_md3) Deus – Tsivilisatsiooni-teemaline mäng, kus me üritame ehitada erinevaid majakesi mänguväljale, et saada kontrolli hõimlaste üle, skoorida punkte, blokeerida vastast ja kaevata rohkem ressurse. AGA tegelikkuses on tähtsaim osa mängust KAARDID. Nimelt meil on oma “tableau”, kuhu mängime maha erinevat värvi (ja erinevate võimetega) kaarte, mis siis avavad meile uusi võimalusi. Siiani ju kõik lihtne ja tavaline… AGA iga kord kui sa mängid mingi värvi kaardi, siis aktiveeruvad kõik sinu eelmistes voorudes mängitud sama värvi kaardid. Seda nimetatakse “engine-building” mänguks. Sa pead varakult mõtlema, mis kaarte oleks mõistlik niimoodi uuesti ja uuesti aktiveerida. Kaardid aktiveeruvad jällegi alt ülespoole (kõige varasemalt mängitud kaardist kõige uuemani). Reeglid jällegi üsna lihtsad… saab veel kaarte maha visata, et kasutada jumalate võimeid jne jne. Kokkupõrkeid on vähe, aga siiski on 🙂 Soovitan kõigile, kellele meeldib tsivi-temaatika, kombode otsimine.

———-
———-
———-

pic2000680_md 2) Imperial Settlers – Järjekordne tsivilisatsiooni-teemaline kaardikas. Mängu kujundus on äge, omapärane, ütleks isegi ARMAS. Sul on valik neljast “rahvast” : egiptlased, barbarid, roomlased ja jaapanlased. Kõigil on oma kaardipakk (unikaalsed hooned). Samuti on ühine kaardipakk (tavahooned). Mida üritame teha ? Skoorida rohkem punkte. Kus siis on see FUN osa ? Nimelt selles, et kaarte saab kasutada mitut erinevat moodi. See on samuti “engine-building” mäng, kus üritad saada ressurse, et ehitada kaarte, et saada rohkem ressurse, et saada punkte ja ehitada veel rohkem jne. Igal pakil on oma FEELING, lähenemisviis. Mäng on sujuv, reeglite poolest lihtne ja mitte agressiivne. Jällegi annab piisavalt mõtlemisainet. Rõõmu pakub ka kombode otsimine. Komponendid on väga ägedad, mäng ise on läbi mõeldud. Uusim lisa lisab rohkem “interactionit”, nimelt saab mõnikord ühiselt ressurse produtseerida. Hilisemad lisad peaksid tooma meie ette uusi rahvaid ja ehk midagi veel. Lihtne ent sügav. Soovitan KÕIGILE !

———-
———-
———-

 pic2221472_md1) Dead of Winter – Zombid, külm talv, kahtlustamine igal pool. Jep, see on Dead of Winter. Ma pole suurim zombide fänn, aga Dead of Winter toob meie ette mängu, kus zombid jäävad tagaplaanile. Kes on näinud sarja “Walking Dead”, siis see mäng annab sama FEELINGu. Me teeme koostööd… teeme ? Jah meil on ühine eesmärk, mida tuleb täita enne kui aeg otsa saab. Samas on meil kõigil segavad faktorid, “kiiksud” (isiklikud salajased missioonid), mille täitmine võib muutuda ülimalt tähtsaks ja samal ajal muutuda väga suureks segavaks faktoriks kogu koloonia jaoks. On võimalik, et meie seas on ka reetur… Aga kust ma tean kes ? KÕIK ! ABSOLUUTSELT KÕIK käituvad nagu reeturid… on see lihtsalt nende salajane missioon või nad üritavad tõesti reeta kõiki ja saada ainuvõitjaks ? Paranoia…
Sügavalt temaatiline reeturimehaanikaga koostöömäng. Kui vaadata kui populaarseks on Dead of Winter muutunud lähikuude jooksul… BoardGameGeek üldreitingutes juba 40. koht ! Ameritrashi mängu jaoks üsna vapustav tulemus. Võrreldakse mänguga BattleStar Galactica. Suurimaks plussiks võrdluse puhul on see, et Dead of Winter ei kesta liiga kaua. Suurimaks miinuseks tuuakse aga ette seda, et Dead of Winteris ei ole nii hästi läbi mõeldud reeturimehaanika nagu BSG-s… Ei oska öelda, pole BSG-d proovinud. Küll aga olen DoW-i ja ütlen, et see mäng on vapustav. Ma olen suur-suur-suur-suur temaatiliste ja süžeeliste mängude fänn, olen “Walking Dead” sarja fänn . Dead of Winter annab mulle kõik, mida nende kriteeriumite fännina vajan.
Ressursid on elutähtsad, jällegi peab jälgima, et zombisid ei tekiks liiga palju… jällegi vaja jälgida ega kas keegi käitub nagu reetur… jällegi vaja jälgida, et peamissioon saaks tehtud… jälgida, et sinu enda missioon saaks tehtud… jälgida… olla mängu sees. SEE ongi lauamängude puhul üks tähtsamaid kriteeriumeid – MÄNG peab haarama kaasa nii TEMAATIKAGA kui ka MEHAANIKATEGA… et sul ei tekiks tunnet näppida nutitelefoni kuni su käik tuleb. Minu puhul on tegemist just sellise kogemusega. Aga leidub ka neid, kes näppivad selle mängu ajal oma armastatud telefoni iga 5 minuti tagant, mis teha, tehnoloogiline maailm 🙂
Soovitan KÕIGILE, kes on vähegi huvitatud sügavast temaatikast, reeturimehaanikast ja koostöömängudest. Ei soovita neile, kellele ei meeldi salajased rollid. Ei soovita ka neile, kes vihkavad täringuid 😛

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s