Archipelago – Paradiis… ?


Autor Ilja

2-4 mängijat.

Keskmine mänguaeg: 30-240 minutit

Mängulooja: Christophe Boelinger

Mehaanikad: Area Control, Auction/Bidding, Modular Board, Tile Placement, Worker Placement, Trading

Temaatika: Arhipelaagi avastamine, kaubandus, võimu saavutamine.

Loomise aasta: 2012

Archipelago on 3X iludus. Mida see tähendab ? Nimelt on Archipelagos avastamist, impeeriumi ehitamist, ressurside kogumist, tehnoloogiaid ja maailmaimesid. Kuid sõda ei ole.
Archipelago on omalaadne eurokas, mis on reeglite poolest üsnagi kompleksne, samas reeglitest läbi närides on tegemist väga selge, tasakaaluka ja huvitava mänguga. Käigud on loogilised, kiired.

Igal mängijal on oma koloonia, mis hakkab siis suurenema ajapikku. Me avastame uusi maid, külasid avades võimaluse koguda uusi ressurse. Me ehitame linnasid, sadamaid ja turuplatse, et saavutada kontrolli ala üle ja müüa rohkelt kaupa. Mängus on tähtis kõik, teisest küljest mäng ei sunni sind valima ühte kindlat strateegiat. Mängu alguses saab igaüks oma maatüki (kaheksanurkne kaunidus).  Selline võib kaart näha mängu lõpus
Maa tükid on väga detailselt tehtud

Siis avaldatakse ühine eesmärgikaart. Kuna mäng käib medalite ehk punktide peale, siis loogiline, et kel mängu lõpuks kõige rohkem punkte on võitja. Ühine eesmärgikaart näitab nt et kellel on ehitatud kõige rohkem linnasid või kogutud kõige rohkem rauda saab X punkte, teine koht Y punkte jne. Tundub suht tavaline eks ? Mkm… järgmisena jagatakse meile salajased eesmärgid, kus on täpselt sama punktisüsteem, aga igal mängijal on nö eelis: ta teab ühte eesmärki, mida keegi teine ei tea ja saab kindlamalt selle suunas liikuda.
Selle salajase kaardi teine KHUUL aspekt on see, et ta jaguneb kaheks. Esimene on mõistagi eesmärk ja teine näitab, mis tingimusel võib mäng lõppeda… igal mängijal on oma mängu lõpu tingimus. Ehk siis on igal mängijal võimalus puššida mängulõppu siis kui talle on see kõige sobilikum. Muidugi võib mäng lõppeda ka nö “kogemata”, sest aktiveerus teise mängija lõpetamistingimus. Ühesõnaga siin on rohkelt planeerimist, samas ports vürtsikat randomit, mis teeb igast mängust mõnusa paranoia ja ralli.

Mängijate eesmärgid

Enda käigu ajal on igal mängijal rohkelt võimalusi: Avastada uusi maid, ehitada hoone, koguda ressurse, koguda makse, sünnitada uusi elanikke, palgata põlisrahvast, osta/müüa ressurse.

Mängijate käikude välised faasid on ka väga huvitavad. Enne oma käikude tegemist saame teha pimesi panuseid. Kes panustab kõige rohkem, saab valida käimise järjekorda. Siis vaatame igasuguseid statistilisi paneele, et ega seal midagi ei muutu. Järgmisena tuleb pisike, kui ülimalt tähtis koostööakt. Nimelt igal raundil toimub vähemalt 1 kriis, mida peame lahendama koos… aga ka siinkohal võib jääda väga isekaks. Suuremal jaol on tegemist mässudega. Kui tuleb kriis, siis kõik meie mängunupud kukkuvad mässama. Selleks, et neid tõsta peame raiskama ressurse. Kuna ressursid on selles mängus väga tähtsad, siis tekivad üsnagi pingelised olukorrad. Iga mässaja, kelle nõudeid ei saanud rahuldatud jääb lamama, ei tee tööd ja veel läheb kirja statistilisele paneelile kui tubli mässaja. KUI mässajate arv ületab elanikke arvu on mäng KÕIGI jaoks kaotatud. Väljaarvatud, kui kellegi käes oli “Mässaja” salajane eesmärk. Jep, selles mängus on ka reeturi võimalus. Täiega äge eks ?

Mässud/kriisid võivad toimuda ka rohkem kui 1 korra käigu jooksul ja see pole sugugi tore. Aga annab rohkelt pinget mängule ja teeb sellest tõelise šedöövri.
Sise- ja välisturg ning tehnoloogia kaardid

Veel üks KHUUL faas on viimane “Kaartide/tehnoloogiate ostmise faas”. Saab osta isiksusi, tööriistu ja tehnoloogiaid. Need aitavad suurendada tööliste arvu, ressurside kogumist, kiusata teisi mängijaid ja koguda rohkem punkte. Need samad kaardid annavad mängule veel suurema naudingu võimaluse ja rohkelt varieerimist mängult mängule.

ILJA: Ühesõnaga, kes pole veel kursis selle šedöövriga, siis siinkohal on tegemist minu TOP4 mänguga. Selles mängus on piisavalt strateegilist ja taktikalist mõtlemist. Mängu komponendid on väga lahedad ja kvaliteetsed. Saab valida kiirema ja pikema mängu vahel. Igakord on midagi uut ja huvitavat. Kaardid annavad mõnusa “vürtsi”, kriisid tekitavad pinget ja salajased eesmärgid positiivset paranoiat.
Ärge arvake, et selles mängus ei ole minu jaoks ühtegi miinust 🙂 Ennekõike tahaks kommenteerida reegliraamatut: võiks olla selgem ja selgemate näidetega. Õnneks on olemas BGG foorum, kust järgi vaadata, aga reegliraamat iseenesest tekitas nii mõningaid küsimusi. Kui sellest üle saada ja paar korda mängida, siis on mäng muidugi selgemast selgem.
Teiseks miinuseks on see, et lühikese variandi puhul võib mäng venida, aga see juhtub harva.
Mäng on suurepärane mängijate arvuga 2-4 … 5 mängijat tekitab rohkelt igavat ootamisaega ja võib olla kaootiline.

Nagu näete on need miinused üsnagi minimaalsed, väga konkreetsed ja maitsepõhised. Mäng on siiski suurepärane ja väärib proovimist !

See mäng saab minu poolt kalli !

Andres: Nagu ma oma 2014 aasta TOPis mainisin, on see väga hea mäng. Selle ilu ja sujuv mängukulg annavad väga palju juurde. Kuigi see meeldib mulle, miskipärast ei saa ma kuidagi reeglid selgeks. Need ei ole keerulised, kõik on värvidega ja nooletga märgitud. Ilja oli vaimustuses iga mängija salajasest mängu lõputingimusest, kuid minu jaoks just see osa pole kõige parem. See võib venida või siis kogemata keegi lõpetab. Ja neid on erinevaid: nt “4 linna” või “raha pangas otsas”. Mulle ikka tundub, et mõned nendest võivad olla rasked mängijatele. Veel väike miinus on see, et pärast mitut mängu mängijad juba mäletavad, mis on teisel pool võetavat maa tükki, ning kui see ei sobi – võtavad järgmise. See on nagu Carcassonne’is tile’ide lugemine. Arusaadav, et keegi ei hakka seda spetsiaalselt tegema, kuid nii võib juhtuda. Suur pluss on aga see, et see on ikkagi Euromäng – siin pole sõda ja on omajagu majandamist ja arutlust ja väljapressimist. Kindlasti proovin endale saada 2 koopiat (kui teine on soodne (väga odav)) – üks jääb mängimiseks, teisest teen ilusa arhipelaagi ja panen seinale.

P.S. Ilja ja Alina juba tegid seda 🙄

IMG_2791

Soovitan!

KOMPONENDID:  star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_whitestar_white 8.0

VÄLIMUS:             star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_white 9.0

MÄNGU KULG:     star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_white 9.0

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s