Richard Garfield – mees, kes muutis lauamängumaailma

richard-garfield

Richard Garfield on nimi ja nägu, mida iga mängur peaks ikka teadma. See mees lõi sellised meistriteosed nagu Magic: The Gathering, Android: Netrunner, King of Tokyo ja Roborally.

collage

Mul on siiralt ja väga tugevalt kahju, et me teda Essenis ei näinud, see oli puhtalt meie tähelepanematus, et ta Iello boksis pea iga päev oli. Kahju on selle pärast, et Richard on tagasi tõmbunud ja ta ei ole enam avalik figuur. Võrdlemisi harva, kui ta osaleb conventionitel ja annab intervjuusid. Nii et see võis olla ka vabalt üks viimaseid võimalusi teda näha ja temaga suhelda.
Richard Garfield omab doktorikraadi matemaatikas (tegelikult on see matemaatika mingi eriharu –kombinatoorika vms.) ja ta on tükk aega matemaatikat ülikoolides õpetanud. Maha jättis ta õpetamise lauamängude tõttu. Või tol ajal siis täpsemalt Magic: The Gatheringi tõttu. Nii populaarseks läks teine.

Magicu eellugu on see, et Richardi esimene ja kõige suurem armastus lauamängu maailmas on Dungeons & Dragons. Teda lummas, see kuidas sa saad oma personaaži ise kohandada, kokku kombineerida ja praktiliselt välja mõelda. Ja ta kandis selle idee üle kaartidele. Ta tahtis, et igal mängijal oleks võimalik koostada oma isiklik kaardipakk oma maitse järgi ja nii sai tagada, et iga mäng oli erinev, et mäng kogu aeg muutus ja edasi arenes. Wizards of the Coast nägi selles mängus potentsiaali ja innovatiivsust. Ja nii ongi: Richard Garfield lõi totaalselt uue žanri lauamängumaailmas ja selleks sai Collectible Card Game. Magic on esimene ja endiselt maailma kõige populaarsem CCG.

Android: Netrunner on teine kunagine CCG, mis väheke ebaõnnestus, aga mis tehti edukalt ümber assümeetriliseks kaardimänguks. Ka Android Netrunneris tehaks praegu turniire ja samuti võtab see aina hoogu juurde. Muide ka turniirid on Richard Garfieldist alguse saanud.

Tõsiste kaardimängude vahel on veel kaks mõnusat ja ülimalt lõbusat lauamängu: RoboRally ja King Of Tokyo. Roborally on 20 aastat tagasi välja tulnud mäng ja endiselt on see müügis ja nõutud. King on Tokyo on sõltuvust tekitav kerge täringumäng täiesti võrratu teemaga.

Kes iganes on Richard Garfield’i mänge mänginud tunnetab, kui tugev on tema mängudes temaatika ja kui šokeeriv on teada saada, et pea alati ta loob mängu mehaalise poole enne ja alles peale seda hakkab ta sinna temaatikat välja mõtlema ja peale sätitama. Ja seejärel loob ta mängu peaaegu uuesti otsast peale, et mehaanikast ja temaatikast ühtne tervik moodustuks. Ma ei kujuta ettegi, kuidas see kõik välja võiks näha, aga igal juhul on see üsna ebatavaline lähenemine.

Minu arvates Richard Garfield on elav legend, tänu kellele on lauamängumaailm drastiliselt muutunud ja oluliselt edasi arenenud. Kuigi ma ise Magicut mänginud ei ole, on mul tema vastu tohutu austus.

Ja lõpetuseks paar kasutut, aga huvitavat fakti temast. Richard Garfieldi vanavanaisa oli 20. USA president ja tema vanaonu leiutas kirjaklambri. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s