Vlaada Chvatil – üks väga tark ja põhjalik lauamängudisainer.

Vlaada Chvatil with his cration Tash-Kalar

Vlaada Chvatil oma meistriteosega Tash-Kalar

Vlaada Chvatil on veel üks väga hästi tuntud nimi lauamägumaailmas. Tema on süüdi selliste teoste loomises nagu: Throught the Ages, Mage Knight, Space Alert, Galaxy Trucker, Dungeon Petz, Dungeon Lords, Tash-Kalar, Prophecy. Neist 5 on Board GameGeek edetabeli Top 100 mängu seas, mis on aukartust äratav ja juba iseenda eest kõnelev fakt. Mis mind selle juures aga üllatas on see, et ma leidsin kuidagi väga vähe infot ja intervjuusid tema kohta. Kuidas? Ta ei tundu erak olevat, vaid väga avatud ja sõbralik mängur. Kui veel üks kuiv fakt lisada, siis ei tohi mainimata jätta, et Vlaada on ka Checz Games Edition kaasasutaja ja edukas kirjastaja.

Oma karjääri alustas Vlaada arvutiprogrameerijana ja arvutimängude loojana. Hiljem on ta lauamängudele üle läinud. Aga arvutimängud ja programeerimine on teda kenasti mõjutanud ja jälje jätnud ennekõike mängude loomisportsessis. Mängud sünnivad alguses virtuaalsetena, kõik andmed (kaardi tekstid, väärtused jne) on excel tabelites ja nad automaatselt ümber konverteeeritavad virtuaalseteks prototüüpideks. Ta mängib neid mänge mitmeid kordi läbi arvutiekraanil, tasakaalustades kaarte, muutes reegleid, parandades nende visuaalset poolt. Olles enam-vähem rahul saab ta mängu automaatselt eksportida prinditavaks versiooniks, et siis juba teistega läbi mängida ja ära proovida. Mõnikord see virtuaalne versioon muutub täisautomaatseks online prototüübiks, et mängutestijad saaksid aidata lõpliku tasakaalustamisega läbi interneti. Wow! Väga huvitav ja unikaalne lähenemine.

Veel üks tähelepanu vääriv fakt on Vlaada mängude temaatilisus. Suurem osa Vlaada mängudest on sügavad ja komplekssed eurokad, mida klassikalisest euro-stiilist eristab tugev temaatilisus ja suurem kompleksus. Mäng võib sündida nii teemast kui ka mehaanikast, aga teema on esimene, mis paika jääb ja millele hakkab mäng vaikselt ümber kasvama. Vlaada kulutab palju tunde, et kujundada prototüüpide visuaalset poolt ja seda kahel põhjusel: esiteks see aitab tunnetada mängu teemat ja atmosfääri; ja teiseks mängutestijateks on tema isiklikud sõbrad ja kohaliku lauamänguklubi mängijad, kellel on alati suur valik fantastilisi valimisjärgus mänge mängida, aga kes vabatahtlikult on nõus mängima niigi kohmakaid prototüüpe. See on minu teine Wow! efekt.

Üsna kohmakas aga kenasti ära tuntav Dungeon Lords

Üsna kohmakas aga kenasti ära tuntav Dungeon Lords

Vlaada tutvustab mängu temaatika juba reegliraamatus. Tema reegliraamatud on väga põhjalikud, tihti humoorikad ja väga mõnusad lugemised ka omaette. Lõbusaid seike ja näited võib tuua mitmeid, aga ei hakka siin selleks ruumi kulutama.

Vlaada põhjalikkust ja tubli läbitöötamine on lisaks reegliraamatule näha ka tema viimases Galaxy Trucker app’s. Selle loomisele on oi kui palju aega pühendatud, aga seda on ka kiidetud taevani. Ta võttis Galaxy Truckeri app’i loomist kui investeeringut järgnevateks rakendusteks. Selles on kogu Vlaada Chvatil. Mina seda mänginud ei ole, nii et minu kommentaar sellel ka piirdub.

Vot nii … selline kergelt killustatud ülevaade suurest ja tähtsast inimesest. Loodan näha ja suhelda temaga isiklikult järgneval Essenil ja ehk saab siis parema tutvustuse. Ehk õnnestub teha ka üks Bunny Bunny Moose Moose 😉

Vlaada mängimas oma seltskonnamägu Bunny Bunny Moose Moose

Vlaada mängimas oma seltskonnamägu Bunny Bunny Moose Moose

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s