Longhorn – Lehmaröövlite duell Metsikus Läänes

pic1783744_md

Autor Boris

2-4 mängijat.

Keskmine mänguaeg: 15-30 minutit

Mängulooja: Bruno Cathala

Mehaanikad: Grid Movement, Set Collection

Temaatika: Lehmade vargus

Loomise aasta: 2013

Kõige paremateks abstraktseteks mängudeks tavaliselt peetakse neid, millel on väga lihtsad ja selged reeglid, kiire mängutempo ning väga suur järelmängitavuse võimalus. Maineka mängudisaineri Bruno Cathala loodud westerni-teemaline Longhorn on üks sellistest abstraktsetest filleritest, mis suudab suurepäraselt ühendada endas kahte olulist elementi: abstraktse mängu tempokust ja planeerimisoskust väga mahlaka ja nüansseeritud temaatikaga. Viimasele aitab kaasa ka väga kirev ning värvikas kujundus. Lokatsiooniplaadid on väga maalilised ning ladudes neid välja kohe tunnetad seda omapärast seikluslikku õhustikku, mis on nii väga omane Metsikule Läänele. Longhorni kujundus tõesti väärib väga palju kiidusõnu ja mõnikord tundub olevat isegi üleküllaselt tore: näiteks mängijad saavad siin isegi teatud „wanted“ tüüpi väiksemaid plakateid, kuigi põhiliselt neid ei ole selles kahele inimesele mängus välja mõeldud. Ka miniatuursed lehmad näevad täitsa sümpaatsed välja.

pic2487087_md

Kuid mängu visuaalne kujundus ei ole üldse „asi iseendas“, vaid selle eesmärgiks on rikastada meie  mängukogemust. Kaks mängijat on siin lindpiirid, lehmavargad, kes rändavad ühest lokatsioonist teisse ja igal peatusel võtavad eri lehmade hulgast kõiki ühe värviga loomi (näiteks kõiki valgeid lehmi). Seejärel mängija põhiliselt teeb käigu oma vastase jaoks: sõltudes varastatud lehmade arvust teeb ta samapalju käike teistesse kohtadesse ning siis pöörab tegelasi kujutavat nuppu oma vastase pildiga ülespoole. Kui ühest kohast ei saa enam kuhugi minna, siis mäng lõpeb ja toimub varastatud lehmade hindamine. Iga eri värvi lehm, mis on jäänud mänguväljakule, tagab uhkele vargale 100 punkti, nii et näiteks kui keegi on röövinud kaks musta lehma ja mängu on jäänud ka kaks musta lehma, siis iga ära viidud lehm annab 200 punkti. Kui teatud värvi mänguväljakul ei ole, siis mängijate kogutud suur kari ei maksa enam midagi ning see annab toreda võimaluse vastasele käki keeramisel: kui ühel on juba päris palju ühte värvi lehmasid, siis on eriti magusaks nuhtluseks viia tema nuppu sinna, kus ta peab võtma veel lehmi juurde või siis lausa varastama ühte tõu viimast esindajat. Selles mõttes mängus on väga rohkelt taasmängimise võimalusi ja toredat planeerimist.

pic2433575_md

Teine oluline Longhorni aspekt on lisasündmused ruutude peal. Kui mängija võtab lokatsioonist viimaseid lehmi, siis ta peab mängima ka sündmuse ruutu. Mõned neist on väga kasulikud ja annavad lisaraha, mõned lubavad vastase käest röövida lehmi, mõned tekitavad mänguväljakul väikese kaose ja ainult üks neist muudab mängu väga kardinaalselt. See on šerifi sündmuseruut, ning kui keegi mängijatest on sunnitud seda kätte võtma, siis ta automaatselt kaotab mängu. Šerifi variant teeb mängu eriti pingeliseks duelliks ning pakub juurde veelgi rohkem hoogsust, salakavalat peamurdmist ja ärevust. Sündmuseruute on palju ning iga kord võib kas kokku leppida või siis suvaliselt valida, missugused neist võtavad mängust osa.

pic2273145_md

Longhorn on väga hea filler, mis võimaldab oma olemuselt abstraktsel mehaanikal särada väga lahedas ning mahlakas kuues. Kuid kindlasti on vaja mainida ka selle mängu võimalikke puudusi. Kerge ja väga lühikese mängu jaoks on sel pisut pikem ettevalmistus: segada ja suvaliselt panna üles lokatsioone, jälle segada ja suvaliselt panna nende peale hulgaliselt lehmi lähtudes sellest, mis number on kirjas ühel või teisel kohal. Siis kindlasti tuleks veel kord segada ja suvaliselt panna sündmuste ruute. Tihtipeale olen pannud tähele, et mängijad ei viitsi mängida seda järjest teist korda, otsekui neil ei ole viitsimist jälle kõike üles sättida ning tõepoolest väike, kuid originaalne filler võiks olla veidi lakoonilisema kokkupanemisega. Teiseks nõrgemaks kohaks on mängul tavapärasest keerulisem punktide ülelugemise süsteem, mis on jällegi päris uuenduslik ja balansseeritud, kuid filleri jaoks võiks olla veidi lihtsam. Kindlasti tuleb pidada silmas ka seda, et mängu saab mängida ainult kahekesi, mis ka omakorda seab ette teatud piire.

Kuid vaatamata sellele on Longhorn hea ja tempokas mäng, mis võimaldab nii kalkuleerivat vastase käigu planeerimist kui ka tõelist röövlitega seotud riskimist. Ja kes ei riski, see ei võida.

plus.sign_.pef_.web_

-õnnestunud hübriid abstraktsest mehaanikast ja veenvalt esitatud temaatikast
-suurepärane visuaalne kujundus
-väga suured järelmängivatuse võimalused
-kiire mängimise protsess

e05e3ed78d13522613088bbea60d766bf8cf16cd_large

-liiga pikk ettevalmistus filleri jaoks
-lõplik tulemuste lugemine võiks olla filleri jaoks lihtsam
-mäng on ainult kahele

KOMPONENDID:  star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_white 9.0

VÄLIMUS:             star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_white 9.0

MÄNGU KULG:     star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_whitestar_white 8.0

pic1815742_md

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s