Akrotiri: kas järjekordne Vahemerel kauplemise mäng?

pic1917399_md

Autor Boris

2 mängijat.

Keskmine mänguaeg: 60 minutit

Mängulooja: Jay Cormier, Sen-Foong Lim

Mehaanikad: Hand Management, Pick-up and Deliver, Tile Placement

Temaatika: Kaubandus ja kadunud templite avastused Vana-Kreekas

Loomise aasta: 2014

Z-Man Games’i poolt välja antud suhteliselt mõõdukate suurustega reisi- ja kaubandusmäng Akrotiri jääb silma juba oma stiilse kaanekujundusega, mis otsekui matkib vanu antiikseid seinamaale ja kaarte. Ta on väga soe ja päikesepaisteline ning selle vaatamise ajal tahaks ise olla üks vanakreeka meremees nagu näiteks Odysseus ning rännata oma laevaga erinevate tundmatute saarte mererägastikus.

See ongi mängu põhieesmärgiks: kaasas üks lihtsa ja üks keskmise raskusega kaart, triivid meres ringi otsides muistseid ja ammu unustatud templeid sind ümbritsevatel saartel. Väga oluline on õigesti lugeda kaarti, sa pead teadma, mis tunnused ümbritsevad templi õiget asukohta: kas vasakul peab olema mets või mägi, paremal uinuv vulkaan või suured lained. Siis kui oled oma avastuses kindel, peatu oma laevaga saare kaldal ja kuuluta, et sinu otsing ei olnud tulemusteta. Templi avastamise eest tuleb maksta oma meremeestele (muidu kes ikka viitsib niisama tundmatu saare peale ronida) ja siingi tuleb mängu selle majanduslik aspekt. Nimelt peale saarte avastamise võid sa kulutada oma käike ka kaupade laadimise peale. Hiljem saab neid maha müüa Thera kodusaarel ning saada nende eest head raha. Viimase eest saab osta ka rohkelt kaarte. Mäng lõpeb siis kui keegi mängijatest on avastanud oma viimase kuuenda templi ning siis algab punktide kokkulugemine.

pic2455179_md

Esimene mulje Akrotiri mänguprotsessist on seotud selle mängu tegevusrikkusega. Oma käigu ajal saad teha väga palju ning jääda põhiliselt iga kord kasumisse. Uue mänguruudu ja vastavate kaubakuubikute panemine on tasuta tegevus, aga mängu alguses on sul veel kolm tegevust lisaks ja need võivad olla näiteks sõudmine, kauba laadimine laevale, kaartide ostmine, templi avastamine. Samuti läheb väga kasulikuks ka igati vajalik konsulteerimine oraakliga: kuulutad, mis sümboliga kaarti sa tahad leida, ning otsid sellise kaartide virnast välja. Kauba lõpumüük Theral on tasuta tegevus. Ja iga avastatud templiga saad juurde mõne uue võimaluse, näiteks mängu lõpuks võib su käik koosneda juba seitsmest tegevusest. Samuti on sul võimalus valida endale ka uusi missioonide kaarte, mis annavad täitmise tulemusena võidupunkte.

pic2253737_md

Akrotiri mängus on lihtne ja kiire liikumise süsteem. Sa sõidad valgete joonte kaudu ühest sadamast teisse. Selleks, et saada saarelt kaupa või kulutada, et just siin on unarusse vajunud üks vana tempel, pead sa olema selle saare sadamas. Lisategevuse eest võid kanda oma laeva ühest sadamast teisse kui see on sulle vajalik. Meri on väga ettearvamatu ning mõnikord on päris keeruline jõuda valgete joonte kaudu õige saareni või pead nägema veidi vaeva ruutude panemisega, et sobiv marsruut oleks alati käepärast. Samuti pannes kaubakuubikuid nende saarte peale, kuhu ei ole hetkeseisuga võimalik sõita, võid sa kunstilikult tekitada ka kaubabuumi ning saada palju rohkem müügiraha Theral. Mängudetailide läbimõeldavus on vaimustav. Kaasas on ka väiksed kalakujulised käigutegevuste loendajad, mida saad kasutada, et pidada meeles, mida sa oled jõudnud teha.

Lõpuks vaadates oma loodud meremaastiku peale, kus on ohtralt imelikke kujudega saari, templeid, laguune, väine, lahte ja sadamaid võib tunda loomingulist uhkust oma maadeavastuste pärast. Selline tunne on väga tuttav ka kõikidele Carcassonne’i sõpradele, aga kui võrrelda Carcassonne’i baasimängu Akrotiriga (kuigi nad on väga erinevad), siis ikka jääb mulje, et viimases on võimalik oma käigu ajal teha olulisemalt rohkem. Loominguline vaimustus ei piirdu ainult esteetiliste elamustega. Ka kaartide lugemine eeldab teatud loomingulist mõtlemist ja oskust kasutada sümbolite paiknevust niimoodi, et sa saaksid sellest maksimaalselt kasu.

pic2509470_md

Akrotiri on enamasti rahulik, lausa veidi meditatiivne mäng, kuid teatud hetkest tuleb ka tõeline hasart ja kahevõitluslik pinge. Kes esimesena kuulutab, et selle saare peal on tempel? Selle saare peal on kolm head kaupa, kes võtab neid esimesena? Äkki blokeerida teise mängija liikumist oma laevaga, et ta kulutaks veel ühe tegevuse selleks, et sinu laevast mööda sõita? Sõltudes mängijatest võib mängida nii rahulikult (igaüks tegeleb oma kaartidega ja reisib oma nurgas) kui ka teineteise tegevusi segades. Kuna kaardid on salastatud, pole sul õrna aimugi, mis on teise mängija plaanid.

Tulemuseks võib öelda, et Akrotiri on väga hea mäng. Jah, see on merekaubandus, aga kauplemine on siin pigem teisejärguline. Jah, siin on abstraktsed eurokuubikud, aga neid on suhteliselt lihtne saada ning nende müük on ainult abistav osa sinu eesmärgist. Kaartide lugemine on väga värske idee. Ja üldiselt meenutab kogu seiklus lapsepõlvest saadik tuntud ja armastatud müüte vapratest antiigi mereseiklejatest, kes pelgasid ohtu, taltsutasid merd ning avastasid senitundmata imesid. Avasta nüüd ka sina!

pic2400524_md

KOMPONENDID:  star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellow 10.0

VÄLIMUS:             star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellow 10.0

MÄNGU KULG:     star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellow 10.0

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s