The Downfall of Pompeii – loomine ja hävitamine ühes karbis

pic1685805_mdAutor Boris

2-4 mängijat

Keskmine mänguaeg: 45 minutit

Mängulooja: Klaus-Jürgen Wrede

Mehaanikad: Grid Movement, Hand Management, Tile Placement

Temaatika: Pompei häving, Vesuuvi vulkaan

Loomise aasta: 2004

Inimestele on tihtipeale omased teineteist välistavad irratsionaalne tung ja soovid. Mõnikord võib näha, kuidas mõni laps usinalt ehitab klotsidest oma kindlust või joonistab mingit pilti ja äkki läheb metsikuks ning hävitab oma töö ära. Psühholoogid räägivad ka sellest, et selline loova ja destruktiivse alge dualism on iseloomulik meile kõigile. Carcassonne’i autorina tuntud mängulooja Klaus-Jürgen Wrede loodud ajalooline peremäng The Downfall of Pompeii on just niisugune mäng, mis näitlikustab nende kahe diametraalse iseloomujoone tihedat kokkupõimimist. Õigupoolest me saame rääkida kahest mängust ühe karbi sees: neist esimene kujutab linnakodanike kaartide mängimist. Reeglites põhjalikult kirjeldatakse, kuidas luuakse mänguks vajalik kaartide stardipakk, kuhu on segatud nii kodanike kaardid kui ka oomenite ehk kurjakuulutavate ennete kaardid. Nende seas on ka kaks olulist Vesuuvi purskamise kaarti ning kui teine neist jõuab päevavalgele, siis mängu esimene faas saab läbi. Seni mängijatel on vaja käia välja erinevaid kodanikke ning paigutada oma mängunuppe ühe või teise hoone sisse. Loomulikult üritatakse panna nupud sinna, kust on hiljem kõige kiirem tee linnaväravateni, sest mängu teises osas kõik hoolikalt linna kolinud inimesed hakkavad paaniliselt põgenema vulkaanist purskava laava eest (kuigi nagu mainitakse ka reegliraamatus, ajaloolise Pompeii linnakodanikele said saatuslikuks kiirelt leviv kuum gaas ja kivid).

Mängu esimest faasi võib kirjeldada kui hoolikat linna asustamist. Iga kaardi peal on hoone number, kuhu võib kolida üks sinu tegelastest, samuti on kirjas, kui palju on mängus selle tüüpi kaarte. Oluline on ka värv, mis viitab õigele majale. Mõni maja on väike, mõni suurem ja hõlmab mitu ruutu, järelikult sinna mahub ka rohkem inimesi. Selleks, et säilitada teatud intriigi ja ettearvamatust mängus on kasutusel märkide kaardid. Ja just nendega on seotud esimesed tegelaste surmad: mängides välja ennete kaardi võid vabalt valida ühe vastase nupu, võta see majast välja ning visata sümboolse lunastusohvrina vulkaani sisse. Vabanev koht kulub marjaks ära. Loomulikult väga palju sõltub vedamisest ja näiteks kui mängides kahekesi sinu vastane saab juhuse tahtel võtta välja  kõiki ennete kaardid, siis see võib tekitada teatud masendust. Samuti on oluline õigesti otsustada, kust võtta ohvreid – kas mõnest majast, mis asub kohe väravate ees või hoopis suuremast majast, mis aitab hiljem sugulaste paigaldamisega. Esimese faasi lõpus tulevad linna asukate sugulased, keda saab panna näiteks numbriteta või sama värviga hoonetesse. Sugulaste asetamine mängulaua peale võimaldab kasutada rohkem oma värvi mehikesi ning seega tublilt mõjutab punktidelugemist mängu lõpus.

pic1787891_md

Kuid esimene mängufaas ei ole siiski mängu põhiroog. See on pelgalt pooleldi juhuslik, pooleldi taktiline ettevalmistus teiseks osaks, kus loomise asemel tuleb mitte vähem taktiline hävitusiha. Kui mängijad jõuavad teise vulkaani kaardini, siis kaarte ei lähegi enam vaja. Nende asemel mängijad võtavad kotikesest laavaruute ning paigutavad neid alguses eri sümbolitega märgitud kohtadele ja siis ka kõrvalruutudele. Kui ruut on pandud, siis saab liigutada kuni kahte oma mehikest. Hirmunud inimesed jooksevad kiiremini kui nad on ühes massis ja näiteks kui ruudu peal on kolm nuppu, siis oma käigu ajal sa saad liigutada neist kahte (juhul kui nad on sinu omad) kolme sammu võrra edasi. Laavaruudu alla jäänud või sellega igalt pool ümbritsetud elanikud surevad ära ning neid visatakse vulkaani sisse.
pic546468_mdPoliitiliselt täiesti ebakorrektselt on tarvis hävitada vastase juhitud linnaelanikke ja päästa ainult enda omi. Mõnikord aga ei ole muud võimalust kui tappa oma nuppe või siis taktikalistel kaalutlustel ohverdada mõne oma mehikestest kui ta on näiteks samal ruudul vastasega. Selle mänguosa kirjeldus võib paista väga verise ja halastamatu roimana, aga mängu üks võludest ongi selles, et me ei tunne mingeid süümekaid ja pigem kaldume tundma rõõmu laavaruutude panemisel. Ning kurikuulus vastaste viskamine vulkaani on erakordselt lõbus. Kõik nupud on väga abstraktsed ning meenutavad neid, mis olid kasutusel väga paljudes euro-tüüpi mängudes, näiteks ka varasemalt minult ülevaate saanud Pagodas. Nii esimene kui ka teine faas on tegelikult väga kiired ning liiga palju mõelda oma käikude peale ei ole vaja. Lõpuks loetakse päästetud inimesi ja viigi korral vaadatakse, kellel on vähem vulkaani sisse visatud ohvreid.

pic532620_md

The Downfall of Pompeii on kiire ja hoogne. Seda tahaks mängida veel ja veel. Mõlemad osad on õnnestunud: jah, esimene osa ei ole nii põnev, aga ta põhiliselt rajaneb ootusele: millal nüüd algab vulkaani purskamine. See ootus teeb seda eriti nauditavaks. Teises osas aga selgub, kas linnakodanike paigutus oli end ära õigustanud. Võiks veidi norida selle üle, et mängu ettevalmistus on suhteliselt pikk, aga mängides seda mitu korda järjest ei ole see mingiks probleemiks ning kõik läheb väga sujuvalt. Kujundus ei ole väga ergas ega detailirikkas, aga samas piisavalt selge ja konkreetne, et orienteeruda mänguväljakul. Kokkupandud vulkaan on aga geniaalne oma lihtsuses ja atmosfäärilisuses. Mänguga on kaasas ka kolm kahepoolset lisalaavaruutu, mis võimaldavad valida, missuguse sümboliga poolt on soovi kasutada. Kokkuvõtvalt võib öelda, et tegemist on igati õnnestunud peremängu või filleriga, mis eriti hästi sobib ka algajatele ning mõneti traagiline temaatika on mõnusalt lõbus ja sõltuvust tekitav.

plus.sign_.pef_.web_-põhiliselt kaks mängu ühes
-väga kiire mänguprotsess
-kerged ja põhjalikult ära seletatud reeglid

e05e3ed78d13522613088bbea60d766bf8cf16cd_large-pikk ettevalmistus, mille juurde põhiliselt kuulub ka esimene mänguosa
-suurem juhuslikkuse osakaal, eriti problemaatiline siis kui ennete  kaardid on ainult su vastastel

KOMPONENDID:  star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_whitestar_whitestar_whitestar_white 6.0

VÄLIMUS:             star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_whitestar_whitestar_white 7.0

MÄNGU KULG:     star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_whitestar_whitestar_white 7.0

pic2481867_lg

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s