Diamonds – Kellele ei meeldi teemandid?

pic1986481_md

Autor Ilja

2-6 mängijat.

Keskmine mänguaeg: 30 minutit

Mängulooja: Mike Fitzgerald

Mehaanikad: Trick-Taking

Temaatika: Abstraktne

Loomise aasta: 2014

Diamonds sarnaneb paljudele lapsepõlves ja ka tänapäeval tuntud kaardimängudele nagu Hearts, Spades, Tuhat. Kõikide nende põhimõte on tihi võitmises. Järjekordne mäng tihi võitmise mehaanikaga? Kui igavaks võib muutuda mõni mehaanika?

Diamonds on siiski omamoodi “elukas”, mille südamikuks on meile tuntud ja armsaks saanud kaardimängude mehaanikad, kuid mis erineb kõigist oma eelkäijatest. Mastid on nagu ikka samad: risti, ruutu, ärtu ja poti. Igat masti kaarti on numbritega 1-15. Samuti tulevad mänguga kaasa väikesed ekraanid ehk “seifid” ja plastmassist kristallid, mis meenutavad teemante ja on veel üheks võtmekomponendiks antud mängus.

pic2018761_mdpic2018762_mdpic2018763_md

Reeglid ja mängukulg on samuti väga lihtsad. Paneme enda ette seifi, seifi ette 3 väikest kristalli ja pärast hoolikat kaardipaki segamist jagame igaühele 10 kaarti. Selgitatakse välja, kes on “diiler” ja võib alustada.

pic2245355_md

Esimene huvitav moment selles mängus tekib juba algusest peale. Diiler kuulutab välja, mitu kaarti peab iga mängija oma käest saatma endast vasakul olevale isikule: 1,2 või 3. Seega algne käsi võib natukene muutuda. Mängimist alustab diilerist vasakul olev mängija laotades mängulaua keskele kaardi. Nii nagu igas tihi võitmise mängus, siis ka siin on esimene kaart see, mis määrab masti ja suurim selle masti kaart antud tihis võidab. Esimene mängija laotab kaardi ja määrab masti, teised peavad masti järgima laotades esimese kaardi peale sama masti kaarte. Kui sul pole antud masti kaarte, siis mängid ükskõik millise teise masti.
Erinevus seisneb selles, et kõik keerleb ümber nende plastmassist kristallide. Kristalle saab oma seifi ette ja seifi sisse hankida läbi mastide tegevuste. Igal mastil on oma tegevus:pic2021996_md

120px-Emblem-diamond.svgruutu laseb sul võtta kristalli üldkuhjast ja panna seifi
see_heartsärtu laseb võtta kristalli üldkuhjast ja panna seifi ette
black-spade-suitpoti laseb võtta kristalli oma seifi eest ja peita seifi sisse
black_club_suit_u2663_icon_256x256risti laseb varastada teiste mängijate seifi ees olevaid kristalle ja panna need enda seifi ette.

Siinkohal juhiks tähelepanu sellele, et mõisted “seifis ja seifi ees” on erinevad: seifis ehk sees olevad kristallid jäävad sinna ja neid ei saa kaotada, seifi EES olevaid kristalle võidakse varastada.

pic2272998_md

Niisiis lähme mänguprotsessi juurde tagasi. Tihi võitja saab endale sellesama tihi ja saab teha selle tihi masti tegevuse.
AGA on veel üks huvitav moment. Kaartide mängimise ajal kui sul ei ole alguskaardi poolt määratud masti, siis saad mängida suvalises mastis kaardi ja teha selle tegevus koheselt. Kõige rohkem häiriski mind sarnastes mängudes see, et kui ma ei võida tihi, siis jäingi kõigest ilma. Siin on aga igasugune kaart midagi väärt. Ja kogu mäng muutub taktikalisemaks, sest selleks et võita mängu ei pea alati võitma tihi, vaid tuleb ka osavalt mängida käes olevaid kaarte.

Kui kõik on oma 10 kaarti välja käinud, siis vaadatakse kõik oma võidetud tihid läbi ja mängijad, kellel on kõige rohkem igas eraldi mastis võidetud kaarte saavad teha selle masti tegevuse. Seejärel segatakse kõik kaardid kokku ja alustatakse uue vooruga. Olenevalt mängijate arvust mängitakse 4,5 või 6 vooru. Võitjaks osutub see, kellel on kõige rohkem punkte. Siinkohal jõuamegi kaarega tagasi kristallide juurde. Iga kristall, mis on seifi ees annab 1 punkti ja iga kristall, mis on seifi SEES annab 2 punkti. Kellel kõige rohkem punkte on võitja. Viigi korral võidab see, kellel oli kõige rohkem kristalle seifi SEES.

pic2426466_md

Diamonds pakub väga lihtsat ja kiiret mänguelamust. Komponentideks on kaardid, kristallid punktide lugemiseks ja mängijate ekraanid ehk seifid. Rohkemat selles mängus ei ole ja rohkemat ei vajagi. Kuna kaarte pakis on 60 ja igaühele jagatakse 10 kaarti, siis mängides vähema mängijate arvuga (2-5) jäävad osad kaardid paki sisse ja mis kaardid need on keegi täpselt ei tea. See toob mängu natuke juhuslikkust ja minu jaoks isiklikult ka põnevust. Mängureeglites on kirjas mitmed variandid ja ka 2-5 mängija variant, kus enne mängimist võetakse välja teatud arv kaarte, et jagamisel ei jääks midagi üle ja oleks täiuslik informatsioon. Kõige huvitavamaks ja eriliseks teevadki selle mängu eri mastide tegevused. Kui sulle sattus halb kaardivalik, siis on sinu ülesandeks võtta sellest maksimum. Kujundus on stiilne, kuid mitte minu maitse. Kaardid on kvaliteetsed, kuid mustad ääred sundisid mind kaarte kiledesse panema. Tegemist on kaardimänguga, kus kaarte segatakse tihti ja seega võivad mustad ääred kiiresti kuluda. Aga kiletamine on iseenesest iga mängija isiklik otsus.

Würfel Reviews soovitab mängu Diamonds!

plus.sign_.pef_.web_

-Kiire mängukulg ja lihtsad reeglid
-Tekib “klassika” tunne
-Komponendid on hea kvaliteediga
-Pakub rohkelt taktikalist mõtlemist lihtsa mehaanikaga

e05e3ed78d13522613088bbea60d766bf8cf16cd_large

-Kujundus ei vasta minu maitsele, kuid siinkohal on see isiklik ja seega väike miinus
-Juhuslikkus kaartide jagamisel
-Kaartide mustad ääred, mis võivad kiiresti kuluda
-Taasmängitavus on küsimärgi all, sest mängukulg võib ajapikku muutuda üksluiseks. Aga see on vaid oletus ja seega väike miinus.

KOMPONENDID:  star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowhalfstar_whitestar_white 7.5

VÄLIMUS:             star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowhalfstar_whitestar_whitestar_white 6.5

MÄNGU KULG:     star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowhalfstar_whitestar_white 7.5

pic2287385_md

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s