Hive Pocket – putukate väike sõda

pic1299877_md

Autor Boris

2 mängijat.

Keskmine mänguaeg: 20 minutit

Mängulooja: John Yianni

Mehaanikad: Grid Movement, Tile Placement

Temaatika: Abstraktne

Loomise aasta: Hive (2005), Hive Pocket ehk miniversioon (2010)

Nagu on juba palju väidetud, head abstraktsed strateegiamängud on alati lihtsad ja kiired – nende reegleid on võimalik kiiresti ära seletada, nad ei ole keerulised ning mäng ise ei võta väga palju aega. Just selline ongi Hive, mida on nüüd võimalus mängida ka taskusse mahuvas versioonis (Hive Pocket). Viimane on mugav ja vastupidav, komponendid on piisava suurusega, nii et originaalversioon tundub sellega võrreldes veidi mõttetu ning ka temaatika olgugi, et see on abstraktse mängu puhul paratamatult pealiskaudne, on originaalne ja huvitav.

pic2500946_md

Hive on mäng putukatest ja nende liikumistest. Mängu eesmärgiks on igalt poolt piirata vastase mesilasema ning piiramise jaoks loevad nii sinu kui ka vastase enda heksitaolised nupud. Mesilasema tuleb panna mängulauale esimese nelja käigu jooksul ning selle panekust on võimalik liigutada laua peal juba olemasolevaid putukaid. Kui mängija käib välja uue putuka, siis saab see puutuda kokku ainult oma värvi nuppudega, aga kui otsustatakse seda liigutada, siis ta võib ta olla vastase vägede kõrval. pic1856486_mdIgal putukal on oma originaalne liikumine: mesilasema teeb alati ühe sammu, nagu ka põrnikas, kellel on siiski suureks eeliseks oskus ronida teiste putukate peale ja nende liikumist piirata. Rohutirts hüppab teistest putukatest üle, ämblik teeb alati kolm sammu ning sipelgas, kes on arvatavasti kõige võimsam tegelane mängus, saab liikuda peaaegu ükskõik kuhu. Mänguga kaasas on ka kaks laiendit: lepatriinu teeb kolm sammu – kaks üleval, kellegi teise peal ja üks all ning sääsk, kes kopeerib ühe valitud kõrvalputuka omadust. Väikeste sõdurite liikumist piiravad kaks olulist reeglit. Esiteks, liikumine ei tohi jätta ühe või rohkem putukaid eraldiseisvasse positsiooni (kõik nupud peavad alati olema ühenduses). Teiseks, oluline on ka liikumisvabadus: kui putukas tahab minna sinna, kuhu tema nupp ei saa minna, siis see käik on võimatu (ei loe põrnika, rohutirtsu ja laiendite puhul). Mängureeglid ei ole tõesti keerulised ja arvatavasti võivad tunduda sellistena ainult alguses. Putukaid ei ole palju ning iga mängukorraga nendevaheline kokkupuude muutub põnevamaks ja mitmekesisemaks.

pic1756268_md

Hive on mäng, mida saab väärtustada ainult mängides seda palju, õppides tundma selle strateegiavõimalusi ja kasutada putukate omadusi maksimaalse osavusega. Pole midagi igavamat partiist, kus vastased lihtsalt kopeerivad teineteise käike. Kogemus näitab, et kõige rohkem armastatakse kasutada sipelgat just tema universaalse liikumisoskuse pärast. pic1856536_mdTeisel kohal on rohutirts, kelle oskus hüpata sirge joone pealt on olnud tihti abiks vastase lukku panemisel ning tema mesilase piiramisel. Tihtipeale unustatakse, et mesilasema ei peagi olema passiivne ja ootama, kuni teda ümbritsetakse. Mõnikord on väga heaks lahenduseks panna mesilast liikuma ühe sammu võrra ning kogu piirajate ahel muutub liikumisvõimatuks esimese reegli tõttu. Samuti panin tähele, et põrnika omadust ei kasutatagi ära, samas aitab ta hoida vastase putukaid paigas, kuigi on veidi liiga aeglane. Laienditegelasi on mõtekas kasutada siis kui põhiputukate liikumine on juba selge, nii näiteks lepatriinu ühendab endas nii ämbliku kui ka põrnika omadusi. Väga palju strateegilisi võimalusi annab ka sääse kasutamine.

Vaatamata oma toredusele Hive’i puhul võib tunduda problemaatilisena see asjaolu, et väga tihti mängijatel jääb mulje, et nad on võitnud vaid napilt ja nende vastane on olnud võidust ainult ühe – puuduva – sammu kaugusel ja strateegiline plaaneerimine ei olegi sellega üldse seotud. Selles mängus ei ole küll juhuslikkust, kuid juhuslikkuse mulje miskipärast jääb mängijaid kummitama. Jah, siin on oluline eelnevalt mõelda, mis putukas sobiks ära kasutamiseks kõige paremini ja kas on üldse mõtet kasutada ära kõiki oma ressursse või mängida juba mänguväljal olevatega. Jah, üks vale otsus või halvasti kasutatud putukas arvatavasti läheb mängijale kalliks maksma ning ühe mängija vead tulevad teisele igati kasuks. Hive’i puhul on oluline leida õige strateegia – kas planeerida pikemalt vastase liikumispiiratust põrnika või lepatriinuga või siis pooldada kiiret piiramist, kasutades selleks kõiki kolme sipelgat ning rohutirtse. Esimene valik teeks mängu eriti huvitavaks, kuigi varuda aega pikemateks manöövriteks on riskantne. Teise puhul tuleb kiire ja mõneti ebaoriginaalne tulemus, mis võib küll tuua võitu, aga jätab mängimisrõõmu kuidagi kuivaks.

Hive Pocket sobib mängimiseks eri staatusega mänguritele. Seda on ülimalt mugav võtta endaga kaasa külla või reisile. Selle strateegilised variatsioonid on head, kuid mitte väga laiad, mis omakorda sõltub vastaste valitud mängustiilist. Samas see ei tohiks olla häiriv, Hive Pocket on tore abstraktne filler ning täidab seda nišši päris hästi.

plus.sign_.pef_.web_-Mugavad komponendid, saab võtta igale poole kaasa.
-Kiiresti õpitav, kiiresti mängitav.
-Erineva liikumisega putukad.

e05e3ed78d13522613088bbea60d766bf8cf16cd_large-Ainult kahe mängija jaoks.
-Pole väga sügav.
-Teatud juhtudel võib tunduda üksluisena.

KOMPONENDID:  star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_whitestar_white 8.0

VÄLIMUS:             star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_whitestar_whitestar_white 7.0

MÄNGU KULG:     star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_whitestar_whitestar_whitestar_white 6.0

pic1954681_md

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s