Carcassonne: Burgen in Deutschland – piirideta mängu kindlad sihid

pic2474648_md

Autor Boris

Carcassonne’i minilaiend

Loomise aasta: 2015

Carcassonne on mänguklassika. Mäng, millega väga tihti alustatakse sukeldumist lauamängude maailma. Mäng, mida võivad huviga mängida nii algajad kui ka tõsisemad mängurid. Mäng, mille rohkete laiendite ja eri väljaannete üle naljaviskamine on muutunud omaette klassikaks.Ja tõepoolest, ei möödu ühtegi aastat kui Carcassonne’i maailma ei tule kas järjekordne “spin-off” (viimati selleks oli Metsiku Lääne teemaline Gold Rush), suurem laiend (näiteks uuemate hulgast Sheep and Hills) või minikomplekt. Viimaseid on eriti palju ja tundub, et iga korraga tahetakse meid üllatada järjest rohkem: kolmnurksed mänguosakesed, linnapiirajad, must surm ehk katk, teid pikendavad maa-alused tunnelid jne. Üheks levinumaks minilaiendite haruks on aga ka sellised, mis tutvustavad reaalseid ajaloolisi ehitusi, tavaliselt Saksamaalt. Carcassonne’i võib juba mängida, asendades tavakloostreid Saksamaa tuntud kirikute ja templitega, kuid sel aastal on võimalik lisada oma ruutude juurde ka kuulsamaid saksa losse.

Temaatiliselt on see hea arhitektuuri ajalugu tutvustav idee. Lossid on ilusad, nende kohta on reeglites ka veidi kirjeldust. pic2478142_mdNagu alati on Carcassonne’i puhul illustratsioonid muhedalt ilusad ja mängijatel tekkivad ka oma lemmiklossid. Kuid samaaegselt võib täheldada, et üldisel tasemel märgatav Carcassonne’i maailma temaatiline piiride kadumine ja konkreetse keskaegse prantsuse linnamaastiku hägustamine toimub ka siin. Mängu puhul ei unustata kunagi, et tegemist on kõigepealt saksa kultuurile omase nähtusega ja tulemuselt mõnikord võibki tekkida imelik tunne, et kõik need saksa teematikaga uuendused ja lisad ei lange sisuliselt Carcassonne’i ajaloolise taustaga kokku. Samas ei tekita see mängijates erilist muret.

Temaatikast olulisemad on hoopis laiendi reeglid. Pakendis on kuus suuremat ruutu. Igaüks koosneb kahest tavaruudust, mõlemaid hõlvab uhke loss. Iga mängija saab mängu alguses 1 või 2 ruutu, mida võib hiljem asetada enne välja käidud ruutude juurde oma tavakäigu asemel. Siis on võimalik panna lossi peale ka oma nuppu. Kaks suurt lossi ei tohi mingil juhul kokku puutuda, isegi mitte diagonaalis. Lossid annavad punkte samamoodi nagu kloostrid: põhiruutude ja iga ümbritseva ruudu eest – kokku 12. Pärast seda kui loss on lõpetatud, võetakse nupp ära.

Kui kellegi lõpetatud tee või linna osake on lossiruutudel, siis saab selle omanik olgu ta ise lossivalitseja või mitte, selle ruudu eest 3 punkti. See reegel on suureks abiks losside lõpetamisel, kuna siis saab sellest kasu mitte ainult selle omanik, vaid ka teised mängijad. Ja niimoodi saab palju lihtsamini mängida. Olen proovinud teha paar mängu ilma nende 3 punkti saamiseta ja nende põhjal võin tunnistada, et päris tihti ei jõuagi oma lossi täiesti ära lõpetada ja mõni koht jääb ka mängu lõpuks vabaks. Väga oluline on panna oma losse mängu juba alguses, sest siis on suurem tõenäosus, et nende eest saab maksimumpunkte. Kuid kui kehtib ka 3 punkti reegel, siis on kindlasti mõtet enne mõelda ja proovida ümbritseda neid ainult oma jõududega, mis aga võib osutuda parajaks pähkliks.

pic2491376_md

Kui mängida Carcassonne’i koos teiste laienditega, siis tekitavad Saksa lossid ka raskemaid küsimusi. Kas lossides olevaid nuppe sööb ära draakon (laiend The Princess & the Dragon)? Kas neid saab võtta pantvangi või saada neile pihta katapuldiga (laiend The Tower)? Ametlikke vastuseid veel ei ole ning uuemad megareeglid Carcassonne’le on veel kirjutamata, aga siin saab lähtuda lossireeglitest, mis olid mõeldud laiendile Bridges, Castles & Bazaars. Nende järgi iga loss koosneb kahest ruudust, järelikult nupp ongi korraga kahe ruudu peal ning selle tulemusena draakon lossiomanike ei ohusta. (Kas sama kehtiks ka nende nuppude kohta, mis on näiteks lossiruudu tee- või linnaosal? Ma pakun, et jah.) Kindlasti oleksid nad kaitstud ka tornide eest. Vähem kindel olen ma katapuldi laastava mõju suhtes, aga sellega pannakse nii kõvasti mööda, et siin ei olegi suurt ohtu ning nagunii keegi ei viitsi sellega mängida.

Lõpptulemuseks võib öelda, et saksa losside minilaiend on õnnestunud. Ta on lihtne, kuid pakub head lisanuputamist ning mõjutab mängu tunduvalt: rasvase 12 punkti eest muutub mäng strateegiliselt tihedamaks, sest eesmärgiks ei ole enam panna ruute kuhu hing lustib, vaid ikka lõpetada ära oma losse. Seda on täitsa võimalik segada kokku baasmänguga ning leppides enne reeglite osas kokku kasutada ka teisi lisasid selle kõrval nagu kavatsen teha ka mina. Kuni uute Carcassonne’i laiendite tulekuni! Ei saa ikka ilma selle naljata.

LAIENDI KOMPONENDID:        star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_whitestar_whitestar_white 7.0

LAIENDI VÄLIMUS:                   star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_whitestar_white 8.0

MÄNGU KULG LAIENDIGA:     star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_whitestar_white 8.0

pic2486740_md

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s