TOP10 – Ilja läbi aegade lemmikud!

top10 Alustaksin sellest, et see nimekiri oli koostatud märtsis. Tänaseks on mängitud veel üks suur ports mänge, millest ma ei räägiks pikalt, aga mainin, mis mängudel on potentsiaali trügida minu TOP10sse.

  • Red7
  • Chaosmos
  • Shadows over Camelot
  • Belfort
  • Elysium

pic2247258_t pic2509383_t pic2203147_t pic1368514_t pic70547_t

Nüüd siis lähme TOP10 juurde.

10. Valley of the Kings

pic1848490_md

Tegemist on deck-building mänguga, mille temaatikaks on Egiptus ja vaarao hauakambrite sisustamine. Üldjoontes on kõik nagu igas teises deck-building mängus: sul on ports alguskaarte ja hakkad siis vaikselt kaarte juurde soetama ja kombosid otsima. Mis puudutab kaardikombosid, siis siinkohal ei ole kombod nii suured kuivõrd lahedad. SPOILER: see on mu lemmik deck-building mehaanikaga mäng. Miks? Selle mängu teeb eriliseks mitu asjaolu. Esiteks on selles mängus püramiidi mehaanika ehk kaarditurg ongi püramiid. Kaarte saad osta ainult kõige alumisest püramiidi osast. Kui ostad kaardi, siis püramiid “laguneb” ja üleval olevad kaardid libistatakse allapoole ja sul tekib võimalus neid osta. Teiseks omapäraks on see, et võidab see, kellel on kõige paremini sisustatud hauakamber. See tähendab seda, et mängu jooksul ostes kaarte ei tähenda, et nad annavad sulle mängu lõpus automaatselt punkte. Sa pead matma nad hauakambrisse, mis tähendab omakorda, et sa ei saa enam seda kaarti mängu jooksul kasutada. Kehtib ka Set Collection mehaanika, kus suurema seti eest saad ka rohkem punkte. Osad kaardid annavad lihtsalt kindla arvu punkte. Samuti saab siin mängus vähesel määral manipuleerida Discardi. Kolmandaks on mängus vaid 100 kaarti, aga sügavust on palju! Mõtlemist on palju! Mängukarp on pisike, reegleid vähe. Just see võlubki mind. Kõige ägedam selle mängu puhul on see, kuidas sa manipuleerid oma kaarte, sest kui matad kaardi hauakambrisse varakult, kindlustades punkte, jääd ilma selle kaardi võimest. Teisest küljest kui hakkad matma kaarte liiga hilja, siis ei jõua enam punkte koguda. Mu lemmik deck-building mäng!

pic2263565_md

pic1909858_md

pic1909857_md

9. Abyss

pic1965255_md

Selle mängu välimus on väärt kiitust. Mäng näeb nii hea ja omapärane välja, et silm puhkab! Kui nägin mängukarpi aasta tagasi, siis arvasin, et tegemist on sõjamänguga. Ei ole! Tegemist on lihtsakoelise Set Collection mänguga, kus me üritame manipuleerida ookeani kuningriiki ja saada rohkelt võimu ehk punkte. Mängu komponendid väärivad samuti kiitust, kõik on väga kvaliteetne. Mäng ise võlub ennekõike oma välimusega ja lihtsa mängukulguga. Sa võid avastada ookeani maailma leides endale liitlasi, sa võid manipuleerida isandaid ja saada nende erivõimeid. Sa üritad koguda võtmeid, et saada endale maa-alasid. Huvitavaks teeb selle asjaolu, et saades maa-alasid pead sa loobuma oma isandate erivõimetest, seega on väga tähtis ajastada kõike seda nii, et oleks suurem kasu. Mängu reeglid on lihtsad, mängukulg on väga sujuv. Mul on raske midagi lisada, te lihtsalt peate ise ära proovima.

pic2240321

pic2240320

pic2237285_md

pic2285307_md

8. Robinson Crusoe

pic1413154_md

Rääkides koostöömängust, Robinson Crusoe on kindel ost! Mõistagi on temaatikaks Robinson Crusoe seiklused. Sellesse koostöömängu on segatud Worker Placement mehaanika, mis töötab suurepäraselt. Sul tekib tunne, et üritad ellu jääda avastades saart, ehitades leiutisi (nii neid nimetatakse mängus, nt. labidas, nuga, pott). Soovitan mängida 4-si, sest siis on mängus kõik neli erinevat tegelast nagu seikleja, kokk, ehitaja ja sõjamees. Igaühel on omad spetsiifilsed erivõimed ja siinkohal on vaja teha koostööd. Alfa-mänguri oht on olemas igas koostöömängus, meil seda õnneks ei juhtu. Mäng paneb mõtlema kõiki, sest on ülimalt raske. Mängul on kaasas mitu stsenaariumit, nagu näiteks suure tule ehitamine, et anda märku lähenevale laevale, Robinsoni pere ellujäämine, Inimsööjate Saar, Vulkaan jm. Kõik need stsenaariumid pakkuvad rohkelt varieerimist ja väga rasket mängukulgu. Omapäraseks teebki selle mängu Worker Placement mehaanika olemasolu, mis on väga lahe just selles mängus, ja seikluskaartide olemasolu, kus sul on antud otsused, mis võivad mõjutada sinu tulevast käekäiku mängus. Näiteks nägid põõsas liikumist: kas lähed vaatad või hoidud eemale? Kui lähed vaatad, siis on risk, et mingisugune kiskja tuleb sulle kallale, samas äkki on see mõni saare põliselanik või on see loom, keda saaks tappa ja saada toitu ning nahka. Valikuid on rohkelt ja tegemist on ülimalt temaatilise ja pingelise koostöömänguga.

pic1449140_md

pic1416691_md

pic2546487_md

7. Age of Empires III

pic990261_md

Üks parimaid Worker Placement mehaanikaga mänge, mida olen siiani mänginud. Temaatiliselt on mäng hea, kuid tegemist ei ole sõjamänguga nagu algselt karpi ja komponente vaadates tundub. Sinu valduses on algselt vaid tavalised töömehed, hiljem saad enda ridadesse lisada sõjamehi, kapteneid, kauplejaid, preestreid. Igal nupul on oma erivõime ehk spetsialiseerumine: kaupleja toob sulle rohkem raha, preester läheb Uude Maailma ja pöörab põliselanikke enda usku, kaptenid ja sõjamehed aitavad paremini avastada saart. Mängus on rohkelt mõtlemist, samas reeglid on selged. Mul on vana versioon, kus komponendid ei ole võib olla nii kvaliteetsed nagu sel aastal tuleval uuel Deluxe versioonil, aga piisavalt head, et mitte tahta uut versiooni (mis maksab kuskil 100$). Siin mängus üritad koguda rohkelt raha, rohkem erinevaid töömehi, mis omakorda annavad sulle rohkem võimalusi, kaupa, mis annab rohkelt raha (Set Collection aspekt). Võib isegi nö sõdida, tappes vastase nuppe. Sõda on aga kallis lõbu ja seega toimub harva. Kui keegi leiab endale koopia, kas ostes uue suure raha eest või leides kuskil vana koopia hea raha eest, siis ostke ja te ei kahetse!

pic1042547_md

pic390106_md

pic821079_md

pic2423021_md

6. Manhattan Project

pic1222522_md

Veel üks Worker Placement mäng, mis tõusis kõrgemale tänu mängulisale, mis tõi rohkelt uusi võimalusi ja mooduleid jättes mängu sama selgeks, nagu enne. Me ehitame tuumapomme ja üritame skoorida rohkelt punkte. Komponentide kvaliteet selles mängus on väga hea, kombotamist on ka palju. Töölised on erinevad: teadlased, insenerid, laboritöötajad. Mängu teeb omapäraseks ja huvitavaks see, et igaühel on oma isiklik mänguväljak, kuhu ehitad hooneid ja need hooned annavad sulle lisavõimalusi kasutada oma töötajaid. Samuti on ka keskväljak, kuhu saad laotada iga käik ühe töötaja. Sa võid koguda rohkem kütust, toorainet, raha, palgata uusi töötajaid, võtta pommijooniseid (millest saadki teha pomme ja skoorida punkte), võtta uusi ehitisi oma mänguväljale. Alguses on sul vähem töötajaid ja ajapikku kogud juurde. Kuna töötajad ei tule sul iga käik tagasi, siis mingi hetk pead raiskama tervet käiku selleks, et kõik töötajad tagasi kutsuda. Siinkohal tekibki äge asjaolu, kus pead selle hästi ajastama: võimalik, et sul on veel 2 töötajat jäänud, aga kas on mõtet jätta need kasutamata ja kutsuda kõik töötajad tagasi, või kasutada kõik töötajad lõpuni ja siis kutsuda kõik tagasi. Sest kuni su töötaja on kindla koha peal ei saa keegi teine seda võtta. Nii pea kui oled töötajad tagasi kutsunud on need kohad vabad ja vastastel on rohkem valikuid. Suurepärane mäng!

pic2013353_md

pic1707517_md

pic1431864_md

pic1302564_md

5. Patchistory

pic1949968_md

Olen varasemalt mänginud tsivilisatsiooni temaatikaga mänge, aga see mäng on võrratu. Mäng on mingil määral abstraktne, teisest küljest temaatiline. Sa üritad ehitada oma impeeriumi kandilistest kaartidest, saada rohkem ressurse, poliitika punkte, töölisi jm. Mängukulg on kaasahaarav ja sujuv. Mängu teebki omapäraseks see sama impeeriumi “lappimine” neljanurksete kaartidega. Sul on kindlad piirjooned. Huvitav aspekt on ka iga käigu alguses toimuv oksjon, kus igaüks panustab neljanurkse kaardi peale üritades seda enda impeeriumisse saada. Selles mängus on piisavalt interaktsiooni vastasega, kuigi mäng ei ole 4X ja tunnetus on nagu eurokal. Mängu komponendid on OK. Uuem reegliraamat on hea, kuid vajab rohkelt süvenemist. Küll aga kui oled paar korda mänginud, siis on mäng 100% selge ja ei ole nii raske kui algselt reegliraamatut lugedes tundub. Kujundus on stiilne, ilus. Mängus on rohkelt maailmaimesid, suurtegelasi. Vaieldamatult üks mu lemmikmängudest. Soovitan mängida suurema arvuga kui 2, aga olge valmis, et mäng võib kesta 3-4 tundi (võib ka vähem, kõik oleneb mitmetest asjaoludest).

pic2539525_md

pic2265744_md

pic2452108_md

pic1826866_md

4. Archipelago

pic1640388

Nimetan seda mängu 3X mänguks, sest siin on kõike peale sõda: avastamist, territoriaalset laienemist, tehnoloogiaid jm. Mängu kujundus on vaieldamatult üks ilusamaid euromängude maailmas. Reeglid vajavad rohkelt süvenemist, kuid mängukulg on lihtsam. Mängu teeb eriliseks see, et igale mängijale jagatakse mängu alguses salajase võidutingimuse, mis kehtib küll kõigile, kuid ainult see kindel mängija teab, mis see täpselt on. Samuti on koos võidutingimustega ka mängu lõppemise tingimused, mis kehtivad jällegi kõigile, kuid igal mängijal on oma “tükk” infot. Üks kaartidest on ka reetur, kes võidab siis kui kõik teised kaotavad. Mängus on Uue Maailma avastamine, ressurside kogumine, kirikute, linnade, sadamate ehitamine, ressursidega kauplemine ja mässajate(põliselanikud) vaoshoidmine. Siinkohal peab ka natukene koostööd tegema, sest kriisid kehtivad kõigile ja kui kriisi ei lahendata, siis kannatavad kõik. Ja kui mässajate arv ületab elanike arvu arhipelaagil, siis on mäng kõigi jaoks kaotatud (väljaarvatud, kui keegi sai mängu alguses reeturi kaardi). See mäng paneb mõtlema, kaasa rääkima. See on 100% eurokas, kuid interaktsiivset mängukulgu jätkub! Tehnoloogiad on erinevad ja annavad rohkelt lisavõimalusi, samuti saad palgata tegelasi, kes annavad erivõimeid. Selles mängus on rohkelt erinevaid tegevusi, mis tagab ka erinevaid strateegiaid ja lähenemist. Vaieldamatult minu lemmik eurokas läbi aegade!

pic2423837_md

pic2402479_md

pic2037469_md

3. Dead of Winter

pic2221472_md

Kolm esimest mängu on üksteisele väga lähestikku, aga siiski üritasin need järjestada. Dead of Winter meenutab mulle kõige rohkem Walking Dead sarja, kus tähtis ei ole mitte zombide olemasolu vaid inimeste omavahelised suhted ja koostöö. Mängu komponendid ja kujundus väga head. Mänguga tulevad kaasa erinevad stsenaariumid, millega saab mängida. Siin on tegemist reeturiga koostöömänguga, küll aga ei pruugi iga mäng reetur eksisteerida. Kõigil on oma salajased eesmärgid, ka reeturil, mida peab täitma koos ühise eesmärgiga(väljaarvatud reetur, kelle eesmärgiks on moraali põhja laskmine ehk põhieesmärgi mittetäitmine). Käime erinevates asukohtades, otsime ressurse, võitleme zombidega ja kriisidega. Mängureeglid ei ole rasked, aga mäng pakub rohkelt pinget ja mõtlemisainet. Kuna igal mängijal on oma salajane roll, siis võib iga mängija teha liigutusi, mis tunduvad kahtlasena. Tekib paranoia, sest võimalik, et meie seas on reetur. Mäng annab sulle vastu pead ja sa annad vastu ja see on üks tähtsamaid elemente koostöömängudes. Mäng peab olema pingeline ja raske, sest vastasel juhul ei ole mõtet koostöömängu korduvalt mängida. Unikaalseks teevad mängu Crossroads kaardid. Iga käigu alguses tõmbab aktiivsest mängijast kõrval istuv mängija Crossroads kaardi, kus on kirjas tingimus, millal kaart aktiveerub, temaatiline tekst ja valikuvõimalused. Kaart võib aktiveeruda, võib ka mitte. Valikud on tihti väga huvitavad, näiteks kõndisid mööda ja nägid tüdrukut majas, mis on ümbritsetud zombidega. Kas lähed aitad teda ohustades suurel määral iseennast või kõnnid mööda jättes haava oma hinge? Ükski mäng ei ole sama ja tegemist on väga tugeva reeturimehaanikaga koostöömänguga, mis paneb sind mõtlema ja kaasa elama. Parim mäng, mis tuli välja 2014. aastal.

pic2395653_md

pic2387943_md

pic2412415_md

pic2548067_md

2. Mice and Mystics

pic1312072_md

Selle mängu ilu ja võlu peitub komponentides ja temaatikas. Kes ei taha mängida hiirekesi kuningriigis? Jah, temaatika võib tunduda lapsik, kuid mänguelamus on võrratu. Tegemist on koostöömänguga, RPG elemntidega, kus kuri nõid võlus ära kuninga ja pani printsi ja tema kaaslased kongi. Selleks, et põgeneda muutis printsi sõber võlur kõik hiirteks. Nüüd siis seiklevad nad mööda kuningriiki võideldes nõia poolt saadetud minionitega (rotid, ämblikud ja muud putukad). Väga lihtne mängukulg, kuid ülimalt rikkalik sündmustik ja jutustus, mis areneb koos sinu tegelastega kui läbid seda, teeb sellest mängust võrratu ja unustamatu elamuse. Kui mängime, siis ei ole tegemist Ilja, Alina või Andresega, on tegemist printsi Colliniga, vibulaskja Lilyga ja sepapoisi Neziga. Ja millised emotsioonid läbivad kogu mängulauda, kui järjekordne jutustuse peatükk on edukalt läbitud ja kõik hiired elus! Ei ole vaja igakord otsida mängus mehaanilist sügavust, tarku mehaanikaid. Mõnikord tahaks lihtsalt nautida mängukulgu, rõõmu, naeru. Kogeda ja kaasa elada. Aitäh sulle Mice and Mystics võrratute mänguelamuste eest!

pic1375340_md

pic1387076_md

pic1435127_md

pic1470466_md

pic1496928_md

1. Cyclades

pic584779_md

Minu lemmik juba 2 aastat. Tegemist on kreeka mütoloogiaga, mis on temaatiliselt hästi tehtud! Komponendid on väga kvaliteetsed ja mängukujundus võrratu. Mulle üldjuhul ei istu sõjamängud, ja selles mängus on sõjamängu elemente. Kuid on ka paljud muud. Näiteks jumalatele ohverdamine, et saada nende erivõimeid. Selles mängus on nii strateegilist kui taktikalist mõtlemist. Siin ei ole pidevat sõda, pigem väga korralik planeerimine. Mängu reeglid on lihtsad ja lisad annavad mängule juurde tehes seda veel omapärasemaks. Viimane lisa Titans on sõjakam, kuid ka mitmevõrra taktikalisem ja annab võimaluse mängida meeskondades 3 vs 3. Selles mängus on kõike, mida võin tahta. Rohkelt pinget ja arenguruumi, lahedad jumalate, kangelaste ja mütoloogiliste olendite erivõimed, rohkelt taktikalist ja strateegilist planeerimist. Mäng on väga hästi tasakaalustatud, sobib paljudele vanusegruppidele ja ka uutele mänguritele, olen isiklikult katsetanud. Võrratu kogemus 2-3h sees. Soovitan kõigil vähemalt ära proovida! Pole siiani leidnud mängu, mis võiks asendada Cycladest või isegi ohustada Cycladest langema esikohalt. Soovitan kõigile!

pic1132239_md

pic914702_md

pic916746_md

pic916745_md

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s