Love Letter: The Hobbit – Armastuskiri populaarseima kaardimängu fännidele..?

pic2293327_md

Autor Boris

2-4 mängijat.

Keskmine mänguaeg: 20 minutit

Mängulooja: Seiji Kanai

Mehaanikad: Hand Management, Player Elimination

Temaatika: Hobbit trilogy

Loomise aasta: 2015

Kui 2012. aastal oli välja tulnud esimene Love Letter’i kaardimängu trükk, siis arvatavasti paljud ei osanudki arvata, et sellest väikesest maiustuspalast saab aja möödudes tõeline hitt ning turule paisatakse väga palju erinevaid versioone. Ka tänavu on Love Letter saanud koguni kahte uuenduskuuri: üks on Batmani-teemaline ning teine viib meid Kääbiku filmitriloogia maailma. Ma keskendun oma arvustuses just viimasele Love Letter’i versioonile. Kas selle ilmumine oli üldse vajalik? Kas ta saab pakkuda võrreldes originaalmänguga midagi originaalsemat? Kas on mõtet oodata teisigi armastuskirju? Uurime!

Love Letter on äärmiselt lakooniline äraarvamis- ja bluffimismäng, millega on väga hea sisustada mõne mänguõhtu algust või veidi puhata suuremast ja keerulisemast mängust. Nagu paljudele teada, suurem mängu element on siin seotud juhuslikkusega. Sellel, mis kaarte sa välja tõmbad, on väga oluline roll mängu edasisel kulgemisel. Mõni kaartide kombo, nagu näiteks Arkenstone ja Tauriel uuemas mänguversioonis, võib osutuda mängijale saatuslikuks. Võrreldes sellega on strateegiline element siin suhteliselt napp: näiteks väga levinuks praktikaks on kujunenud mõne teisele mängijale teadaoleva kaardi kohene mängimine, väike bluffimine, näiteks kui sa hoiad Printsessi käes ja küsid, ega kellegi teise käes seda ei ole või siis eri hüpoteeside tekkimine kui kaardipakk läheb aina väiksemaks. Kuid Love Letter’i pinge ja peamine nauding ei seisnegi selles. Mänguvõlu on ootamatuses, erinevates põnevates situatsioonides kui näiteks võidu peale sihiv mängija, kes on juba piisavalt kuubikuid kogunud hakkab kaotama ja sina oma nigela kahe punktidega saavutad võidu mitmes raundis kuni võidadki.

Selline mängu paradoksaalselt hüplik iseloom on aga täiesti toredas vastasuses selle temaatikaga: mängijad paluvad ju Printsessi kätt ja soosivad võimekaid eestkostjaid intriigiderohkes paleeõukonnas. Kes oli eile favoriit, see on täna ainult vari oma kunagisest õnnest, kel vedas praegu, ei pruugi vedada homme. Samuti – küll teatud mööndustega – armastuskirja kirjutamise temaatika oli mängus suhteliselt ära põhjendatud. Kellele kirjutab uuemas versioonis armastuskirja Bilbo või Thorin või äkki hoopis Smaug ise, jääb siin aga täitsa lahtiseks.

pic2543279_md

Algupärase versiooni temaatika ei leia siin edukat rakendust. Loomulikult on mängu uuendajad üritanud teha mõningaid loogilisi valikuid. Näiteks, kes muidu kui Smaug ise ei võta valvuri rolli ega küsi, kes on sul taskus käes. Ja ainult vibumees Bard suudaks näha nii kaugele, et tuvastada, mis kaart on sul käes. Samas ma ei ole üldse kindel, et Gandalf oleks väga hea kaitsja, pigem on just tema see, kes ei õpi oma vigadest ja sattub pahandustesse. Kuid Bilbo valimine seitsmendaks kaardiks (Jaapani versioonis Sensei) on päris hästi põhjendatud: filmistseenis draakoniga üritab ta kummutada Smaugi kahtlusi, et on päkapikkudega kaasas. Heaks näiteks temaatika integreerimisest kujundusse on ka väikesed Arkenstone’id tavaeurokuubikute jaoks, mida on vaja koguda mängu võitmiseks. Nii et võiks öelda, et kuigi mängumehaanika ja üldse armastuskirja seosed tunduvad selles versioonis väga kahtlastena, siis kindlasti on siin ka mõningaid õnnestunud komponente. Mängu liiga avameelselt kommertslik kujundus – posterid filmidest piltide asemel jne – ei pruugi mõjuda hästi, välja arvatud sel juhul kui mängijad ei ole filmitriloogia fännid.

pic2480824_md

Rääkides võimalikest uutest väljakutsetest, peab kindlasti rõhutama, et Hobbit: The Love Letter on originaaliga võrreldes veidi keerulisem. Nimelt on Jaapani versiooni Diplomaadi kaardi asemel nüüd nii Legolas kui ka Tauriel. Neid tuleb ka eraldi ära arvata. Uuendus seisneb kõigepealt selles, et kui Legolas on kõrk ja veidi ametlikku suhtumisega ehk käitub nagu klassikaline Diplomaat ehk kõrgemate punktide omanik võidab, siis Tauriel on pigem huvitatud väikestest tegelastest ja tema omaduse tulemusena võidab see, kel punkte on hoopis vähem. Kui mängijal on käes nii Tauriel kui ka nulliväärtusega Sõrmus, siis on ta automaatselt edukas.

Sõrmus on teine Kääbiku versiooni uuendus. Selle põhimõte järgi on ring tavaliselt nullväärtusega, kuid kui asi jõuab raundi lõputasemete võrdluseks ja teisi kaarte enam ei ole, siis ta väärtus kasvab hoopis seitsmeni (ja Arkenstone on ikka kaheksa). Ma ei ole kindel, et see valik on õigustatud. Tihtipeale keegi ei viitsi panustada sõrmuse omadeusele ja kaarti visatakse kui tühja ballasti ennem ära. Samuti ei tasu see ennast ära kui kellegi teise käes on Arkenstone. Ka kaartide üldarv suureneb ühe võrra ning tulemuseks Sõrmus ei mõjuta oluliselt mängu põhikulgemist. Kahest uuendusest on see kõige nõrgem.

Hobbit: The Love Letter on eeskätt mõeldud neile, kes on nautinud Peter Jacksoni filme. Teiste jaoks pole sel versioonil erilist väärtust. Kiidusõnu vajab kõigepealt kolmanda kaardi jaotus kaheks erinevaks tegelasteks, mis võimaldab nautida mänguprotsessi veidi pingelisemal tasemel. Kuid suuremaid erinevusi originaalist siin siiski ei ole. Love Letter on hea filler ja suurepärane näide lakoonilisest ja igati õnnestunud mängust. Loodame, et seda ei rikuta väga paljude kommertslikke ja kahtlaste variatsioonidega ning ei lisata uusi ebavajalikke kaarte.

plus.sign_.pef_.web_-Hea lühimäng Kääbiku-filmide sõpradele.
-Lihtsad reeglid, lihtne mehaanika.
-Väikesed Arkenstone’id kuubikute asemel.
-Legolas ja Tauriel.

e05e3ed78d13522613088bbea60d766bf8cf16cd_large-Võrreldes originaaliga ei ole piisavalt omapärane.
-Armastuskirja temaatika on ära kadunud (mis tegelikult ei olegi väga oluline).
-Sõrmuse kaart on liigne.

KOMPONENDID:  star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_whitestar_whitestar_white 7.0

VÄLIMUS:             star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_whitestar_whitestar_whitestar_white 6.0

MÄNGU KULG:     star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowhalfstar_whitestar_whitestar_white 6.5

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s