SOS Titanic – solitaire, kus tuleb päästa inimesi.

pic1867874_md

Autor Boris

1-5 mängijat.

Keskmine mänguaeg: 30 minutit

Mängulooja: Bruno Cathala, Ludovic Maublanc

Mehaanikad: Co-operative play, Solitaire

Temaatika: Titanic, inimeste päästmine uppuvast laevast

Loomise aasta: 2013

Arvatavasti ei ole sellist inimest, kes igavledes arvuti ees pole mänginud klassikalist solitaire kaardimängu, kus tuleb moodustada kindla arvunumbriga kaardipakke. SOS Titanic on just samasugune Solitaire, mis väga osavalt kasutab sedasama mängumehaanikat, kuid tulemuseks ei ole pelgalt kiire ja lihtne kaartide jaotamise mäng, vaid hoogne ja dramaatiline ellujäämine. Kuidas see toimib? Vaatame lähemalt.

SOS Titanic on mängitav nii üksinda kui ka mitmekesi. Mänguks tuleb valida soovitud arvu tegelasi, kes kõik kuuluvad kurikuulsa Titanicu meeskonda ja laeva kokkupõrkamisel jäämäega üritavad päästa nii palju rahvast kui võimalik. Tegelaste kaartide peal on näidatud, mis omadused neil on olemas, kui palju reisijate kaarte nad võivad üritada päästa ühe käigu ajal ning kas ja mitmekesi mängides võib neid kasutada. Kõik nad on ka ajaloolised isikud. Kui pole kirjutatud teistmoodi, siis iga tegelane saab endale teatud arvu tegevuskaarte, mis on väga võimsad abilised mängus. Tegevuskaartide abil on võimalik väga põhjalikult muuta mänguvoolu ja pääseda isegi lootusetuna tunduvast olukorrast. Kuid kuidas toimubki reisijate päästmine?

pic1707610_md

Titanicu peal on kahe klassi reisijad. Nagu ka päriselus erinevad klassid hoiavad teineteisest ranget distantsi ja nii kurb kui see ka pole, nad ei viitsi olla teineteise seltsis isegi surmaohus ning selleks, et pääseda päästepaatidesse peavad olema grupeeritud kindlatesse rühmadesse alates 13. esimese klassi puhul  või 15. teise klassi puhul. Igal numbrikaardil on kaks varianti, mõne peal on ka lisapunkte andev ankur. Esimestena lähevad päästepaatidesse väiksemad numbrid alates kahest (number üks on päästepaat ise). Need on tavaliselt lapsed, eakad inimesed, neiud. Suuremad numbrid on tavaliselt eri vanuses mehed, keda võetakse paatidesse ainult siis kui väiksemad ja abitumad on jõudnud laevalt ära pageda. On tõesti mõnus, kuidas lihtsasse solitaire mängu rakendati selliseid realistlikke detaile.

pic1708848_md

Mängu alguses on hoolikalt segatud reisijatekaardid ja pandud nelja “järjekorda”, kusjuures ainult nende esimesed kaardid on avalikustatud. Mängija võib vabalt paigutada neid kaarte ühest järjekorrast teisse, samuti ka paate. Kui kõik võimalikud liikumised on ammendatud, siis võib ta kas mängida oma tegevuskaarti või siis üritada päästa reisijaid valides kaarte eraldi pakist. Neist võib ta mängida ainult ühe. Kui mängijal ei vea ning avalikustatud kaartide seas pole ühtegi sobivat, siis halastamatu aeg läheb edasi ning Titanic vajub veelgi rohkem põhja (lohutuseks saab mängija endale ka uue tegevuskaardi). Nii juhtub ka siis kui reisijate pakk saab läbi ning seda tuleb uuesti kokku segada (ainult et siis kaarte ei saa). Mängijatel tuleb jälgida järjekordade olukorda Titanicu uppumist kujutletava pildiraamatukese peal, iga kord kui päästmine ebaõnnestub või pakk lõpeb, tuleb pöörata selle uut lehekülge ning ühel hetkel üks järjekord lihtsalt kaob ära. Selle tulemuseks kõik selles olevad kaardid segunevad järgmise järjekorra kaartidega, mis võib väga julmalt purustada mängijate plaane või siis äkki avalikustada uusi vajalikke kaarte. Kui raamat on jõudnud viimase leheküljeni, siis Titanic on uppunud koos kõikide seal olevate reisijatega. Igal juhul mängijad loevad kokku punkte viimasena päästetud reisijate kaartidelt ning liidavad sellele raamatu lehekülje numbri. Mängus on võimalik päästa kõiki ka enne kui laev läheb põhja.

pic1708850_md

Väga palju sõltub mängijate otsustest või koostööst. Mis kaarte liigutada ja kuhu, keda on kasulikum praegu päästa ja keda jätta hilisemaks, mis tegevuskaarti millal välja käia jne. Kui mängida üksinda, siis võib mängida kas ühe või mitme tegelasega kombineerides nende eriomadusi. Üheks parimaks eriomaduseks on kindlasti William Murdochi võime asetada reisipakist kõiki sobivaid reisijaid eri järjekordadesse. Eriomadused on balansseeritud, kuigi mängimise ajal kindlasti kujunevad oma lemmikpäästerühmad. Mängu kulg on pingeline, hasartne ja samuti ka väga temaatiline: sa ei mõtle ainult numbrite peale, vaid näed ka kõiki kaartide peal kujutavaid inimesi ning oled tõesti nukker kui ei saanud kõiki ära päästa. Süvenemisega aitab kaasa ka suurepärane kujundus: tegelaste pildid ning Titanicu uppumist näitlikustav raamat on suurepärased. Mäng on kiire ja sõltuvust tekitav. Kes ei ole veel üritanud Titanicu reisijaid päästa, võiks nüüd kindlasti seda teha.

plus.sign_.pef_.web_-Lihtsad reeglid, väga kergesti õpitav 
-Ladusalt mängitav nii üksinda kui ka mitmekesi
-Väga õnnestunud kujundus ning temaatiline lähenemine

e05e3ed78d13522613088bbea60d766bf8cf16cd_large-Ei pruugi meeldida kui ei meeldi temaatika

KOMPONENDID:  star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_whitestar_white 8.0

VÄLIMUS:             star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_whitestar_white 8.0

MÄNGU KULG:     star_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_yellowstar_white 9.0

pic1707607_md

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s