Tutvused mängudega, 2. osa

Esimene osa on SIIN

**********

pic1948254_tTaluva – Temaatikaks on saar ja vulkaanid. Hakkame siis saart vähehaaval avastama (ehitama) ja oma külakesi ja templeid rajama. Saar võib kokkuvõttes kujuneda “mitmekihiliseks”.

Mäng näeb suhteliselt ilus välja. Heksid, millest saar kujuneb on paksud (loe: kvaliteetsed). Muret teeb aga selle mängu temaatika ehk tegelikult on tegemist abstraktse mänguga, mille temaatika ei oma suurt tähtsust. See on “puzzle”, küll aga taktikaline. Paljudele meeldib sellist sorti mäng, mina aga hoidun nendest üldjuhul eemale. Ja võimalik, et abstraktne mängukulg ei olegi mulle takistuseks. Ma ei tea. Lihtsalt ei meeldinud 🙂

7/10

pic2075846_md

pic2355018_md

pic1368514_tBelfort – Ütlen kohe ära, et mängisime koos lisaga. Tegemist on väga huvitava Area Control ja Worker Placement mehaanikatega mänguga. Kõik kulgeb nagu teistes samade mehaanikatega mängudes: saadad töölisi, et saada ressurse, ressurside eest rajad hooneid. Hooneid sümboliseerivad nii kaardid kui ka puidust majakesed. Kaardid paned enda ette ja puidust hooned mänguväljale, õigemini linnaossa. Punkte saab mitut moodi, aga põhiline punktide sissetulek on just linnaosa kontrollimine. Rohkem maju – rohkem punkte. Mäng on väga kena, komponendid kvaliteetsed. Lisa annab juurde assistente, keda saab iga käigu alguses endale valida ja kes annavad mingisuguse erivõime kindlas faasis. Assistentide võimed sõltuvad sellest, mis hooajas (nt. suvi või sügis) mäng parasjagu on. Temaatika on nagu öeldakse “Generic fantasy” ja siinkohal pole tegemist väga temaatilise mänguga. Aga mängukulg on kaasahaarav, sest siin tuleb mõelda nii taktikaliselt kui strateegiliselt. Tuleb läbi mõelda, kuidas kõige effektiivsemalt oma töötajaid ära kasutada ja kuhu ehitada hooneid. Väga soliidne euro, mis pakub rohkelt võimalusi, taasmängitavust ja interaktsiooni mängijate vahel.

8/10

pic1145292_lg

pic1145293_md

pic1176894_tThe Castles of Burgundy – Teadsin ette, et Stefan Feld pole absoluutselt minu maitse. Proovisin varasemalt ka Aquasphere, millele hiljem panin hindeks 2/10 😉 Küll aga räägiti, et see mäng on teistsugune. Tuleb ära proovida! Tegemist on täringutega euroga, kus laiendad oma territooriumi ehitades erinevaid hooneid. Manipuleerid turgu, ressurse. Täringud on tegevused ja see mis täringutel viskad, seda sa ka teed… Tegelikult on sul võimalus ka täringuid manipuleerida ja silmade arvu muuta. Siinkohal tegemist soliidse mänguga. Ja siin see kiitus ka lõpeb. Ennekõike tahaks mainida mängu graafilist poolt ja komponente. Kui komponendid on veel OK, siis mängu graafiline pool vajab põhjalikku kosmeetilist remonti. Mäng NÄEB igav välja, midagi pole teha. Mängukulg on suhteliselt üksluine. Sa teed samu asju iga käik. Jah, sul on erinevad hooned valikus, aga nende hoonete erivõimed ei ole midagi erilist. Tegemist on matemaatilise tehtega, mis tuleb ära lahendada. Sa püüdled… mille poole sa püüdled? Sa lihtsalt “klapitad” mehaanikaid nagu mingi robot konveieril. Võimalik, et tugevam temaatika ja graafiline pool teeks sellest mängust nauditavama elamuse. Arvan endiselt, et tegemist on soliidse mänguga, aga mina isiklikult mängu ei nautinud.

6/10

pic1176893_md

pic2617421_md

pic1790789_tCaverna: The Cave Farmers – Sellest mängust räägitakse igal pool, koguaeg. See on Agricola 2.0… on või? Ei oska öelda, kuna pole Agricolat proovinud ja ei proovi arvatavasti kunagi. Caverna puhul on tegemist jällegi väga soliidse saksa euroga, kus toimub palju, aga kõik on väga mehaaniline ja igav. Oleme siis koopaelanikud, kes üritavad oma kodu ja farmi luua kasvatades loomi, laiendades koobast ja ehitades erinevaid ruume. See kõik käib läbi Worker Placement mehaanika. Üldjuhul Worker Placement mulle meeldib, ehitamine ja loomine ka. Selles mängus on see aga ülimalt igav. Kui nii mõneski mängus interaktsiooni puudus mind ei häiri, siis siin häirib küll. Ärge saage valesti aru, siin tegelikult on interaktsiooni. Kui sa paned kuhugi nuppu, siis teine mängija ei saa enam sinna oma nuppu panna. Kui sa võtad ära ruumi, siis teine mängija jääb sellest ilma, kui ta just seda ruumi tahtis. Teisest küljest on see väga pealiskaudne interaktsioon, mis ei arenda minus huvi mängida seda mängu teistega koos laua taga. Ehk on suurimaks miinuseks selle mängu keerukus? Ma ei mõtle reegleid, vaid mängukulgu. See mäng on “raske”. Ja on küll igasuguseid igavaid temaatikaid, mis mind mõnikord ei häiri, aga mingisugused koopaelanikud ja põllumajandus? Jätan vahele. Mäng on väga soliidne, mõistan, miks see paljudele meeldib. Minu jaoks on see aga veel üks saksa euro (ja need mulle üldjuhul ei istu), veel üks matemaatiline tehe, mida ma ei viitsi lahendada.

6/10

pic1817290_md

pic1877535_md

pic2509383_tChaosmos – Universum sureb. Kosmos plahvatab. On vaid üks võimalus ellu jääda: Ovoid. Iga mängija võtab ühe tulnukarassi rolli ja algab seiklus, kus on vaid üks eesmärk: leida Ovoid enne kui aeg otsas. Ovoid on väga eriline seade, mille abil saab luua uue universumi oma nägemuse järgi. Selles mängus on rohkelt bluffimist ja interaktsiooni mängijate vahel. Liigume mööda planeete, ründame üksteist, varastame üksteiselt kaarte. Huvitavaks teevad mängu ümbrikud ehk igal planeedil on oma ümbrik kaartidega. Kui satud tühjale planeedile, siis saad haarata ümbriku ja vaadata, mis kaardid seal sees on, valida mõni neist, panna osad kaardid käest ümbrikusse, kuna käelimiit on 7 kaarti. Võimalik, et nende kaartide seas on ka Ovoid, mis peab mängu lõppedes sinu käes olema. Ümbrikutesse saab peita lõkse, mis aktiveeruvad, kui keegi teine sinna planeedile läheb. Samuti võib seada seifi, mille avamiseks on vaja kindlat võtit, vastasel juhul ei saa kaarte sealt kätte. See kõik tagab väga dünaamilise mängukulgu ja pakub suurt taasmängitavust. Kui sul on Ovoid, siis ei tasu sellega koguaeg ringi käia, sest kõik ründavad kõiki ja saavad siis kaarte varastada. Jällegi kui jätad Ovoidi kuhugi planeedile võib keegi teine sinna minna ja selle ära võtta. Tuleb mõelda targalt, seada lõkse. Võid seada lõksu ka siis, kui sa ei hoia seal Ovoidi. Lõks on ühekordne ja vastane arvab, et Ovoid ongi seal ja läheb sinna uuesti. Sina aga bluffisid pannes lõksu sinna ja Ovoid on hoopis sul käes või teisel planeedil. Mängu komponendid on väga kvaliteetsed, graafiline pool on hea, kuigi pole minu maitse. Tulnukad on erinevate võimetega. Igatahes tegemist on väga soliidse mänguga, kus saab rohkelt naeru, lusti, käkkikeeramist ja valetamist. See pole sugugi eepiline mäng, pigem lihtne ja otsekohene. Soovitan kõigile, kellele meeldivad bluffimismängud ja suur interaktsioon mängijate vahel.

8.5/10

10014011_10206618625164638_3485313068767067980_o

IMAG0379

pic2521236_tEminent Domain: Microcosm – Meil on olemas ka selle mängu suurem versioon ehk tavaline Eminent Domain. Microcosm on aga mikromäng kahele, kus on kõigest 34 kaarti. Mäng kulgeb kiiresti: sa üritad koloniseerida või rünnata planeete, planeedid omakorda annavad punkte ja lisasümboleid tegevuste tugevdamiseks. Samuti hangid endale tehnoloogiaid, mis lubavad sul tegevusi tugevamaks teha. Oma käigu ajal korjad keskelt ühe kaardi ja siis võid ka ühe kaardi maha mängida. Alguses pole kellelgi ühtegi kaarti, kuid ajapikku koguneb sul neid päris mitu. Osade kaartide võimed töötavad, kui nad on Discard’is. Microcosm kannab Eminent Domain’ile sarnast ideed, kuid mängukulg on siiski erinev ja tunnetus ka. Olenemata väiksest kaardipakist on tegemist soliidse mänguga, mis lõpeb kiiresti , kuid pakub rohkelt mõtlemisainet. Mis planeete sa koloniseerid ja mis planeete ründad? Tegevusi saab tugevamaks teha, kuid selleks peavad sul olema lisasümbolid, mis vastavad tegevusele. Kõik planeedid, mis sa saad, paned niipidi, et vastane ei tea, mis sul seal täpselt on. Aga kui tahad kasutada nende planeetide sümboleid, siis pead välja näitama. Samuti tasub pöörata tähelepanu sellele, mida võtab su vastane. On ka kaarte, mis lubavad interaktsiooni mängijate vahel. Igatahes 10€ eest on siin mängu küll ja küll. Ja kui ajapikku ära tüütab, siis pole rahast kahju.

6.5/10

pic2616519_md

pic2552068_md

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s