Pi mal Pflaulmen ehk põneval ploomijahil punktide pärast

pic2635730_md

Autor Boris

3-5 mängijat.

Keskmine mänguaeg: 30-40 minutit

Mängulooja: Matthias Cramer

Mehaanikad: Set Collection, Trick-Taking

Temaatika: Puuviljad, istandus, aed

Loomise aasta: 2015

Hubasel ja rahulikul talveõhtul kui väljas on külm ja pakane saab istuda kodus tule ees teekruus käes ja mängida lauamänge. Eriti neid, mis tunduvad pealtnäha lihtsatena, kuid kus peitub ka oma põnev dünaamika, peen teiste mängijate tegevuste äraarvamine, oskuslik kaartide väljamängimine lauale. Selliseid mänge on lihtne õpetada teistele ja oma rahulikku ja mõnusa temaatikaga teevad nad koos veedetud aega veelgi nauditavamaks. Niisuguste mängude hulka kuulub ka Pegasus Spiele poolt välja antud kaardimäng Pi mal Pflaumen.

Tegemist on väga ilusa kaardimänguga. Saades innustust 18. sajandi huvist kunsti ja looduse vastu on kõik kaardid kujundatud väga “maitsvate” marjade ja puuviljade piltidega, mis mõneti meenutavad ammuseid valgustusajastu joonistusi. Mängu eesmärk on väga lihtne: kolme raundi jooksul saada võimalikult rohkem punkte erinevate marjade ja puuviljade kokkupanemise eest moosiks või kompotiks. Selleks, et seda teha peab mängijal olema käes kaart, kus on kujutatud retsepti, mis paneb paika, mitu komponenti läheb keetmiseks vaja. Näiteks kui retsept on AABBB, siis läheb tarvist kaks ühe pildiga ja kolm teise pildiga kaarti. Kaarti, mille peal on olemas retsept, võib kasutada selle valmistamisel. Kõige olulisem on see, et retseptid annavad võidupunkte. Kuid kuidas neid saada?

Iga raundiga mängijad mängivad käest kõiki oma kaarte. Alguses on väga oluline panna paika, kui suure numbriga kaardi sa tahad välja mängida. Kui su number on kõikidest kõige suurem, siis järgmises faasis saad teha käigu esimesena ja valida lauale asetatud kaartide seast, mida tahad. Kui lähed viimasena, siis valikuvõimalusi sul ei ole, aga sa saad tasuta ploomi kaardi, mida saab kasutada moosi keetmiseks. Lauale asetatud kaartide numbrid määravad mängijate käigukordi ning igaüks alates mängijast, kes mängis kõige suurema numbriga kaardi, saab võtta ühe neist endale ja asetada enda ette. Need kaardid on segamiseks ja keetmiseks valmis. Kui sinu käes on mõni retsept, siis sa võid seda välja mängida kohe ning saada võidupunkte.

pic2874597_md

Mõnel kaardil võivad olla retseptide asemel kolm pii’d. Nad on kasulikud, sest alates järgmisest käigust võid sa lisada oma kaardile mistahes pii kaarte, et muuta oma kaardinumbri suuremaks, eriti kui sa tahad olla esimeste seas. Samuti võib sattuda ka varguse sümbol, millega kaasneb võimalus varastada teiste mängijate ees olevaid kaarte. Koerasümbol annab mängijale unikaalse koera kaardi, mis hoiab vargal silma peal ning siis on su kogu kaitstud.

pic2806834_md

Nagu näha, mängureeglid on tõesti ülimalt lihtsad. Kaartide mängimine, võtmine, võimalik lisategevus ja nõndaviisi niikaua kui kaardid käes otsa saavad. Kuid siis on ka mitu põnevat ja tähtsat aspekti. Oma eesmärgid tuleb seada võimalikult ruttu, kuid samas olla avatud ka taktika muutumisele. Millal mängida käest välja ühe või teise kaardi? Kas ikka tasub alguses mängida kaarte suuremate numbritega või äkki on parem lihtsalt koguda ploome? Kui oluline on olla kaitstud koeraga ja kas pole mitte parem teha ühe retsepti korraga, nii et sinu ees lihtsalt ei oleks kaarte, mida teine mängija varastada võiks? Ja kui sa võtad mõne kaardi laualt ja sinu jaoks ei ole sobivaid võimalusi, siis äkki oleks mõistlik teha kellegi teise puuviljakoguja elu veidi keerulisemaks ja võtta seda, mida ta on ihaldanud kätte saada? Loomulikult on mängijaid, kellele ei pruugi meeldida idee, et nende vaevaga kogutud kaarte varastatakse, kuid selles mängus kaardivargus ei ole siiski nii jõhker, et sattuda masendusse ning looduslikult mõnus temaatika kuidagi taandab kõiki teraseid nurki ning soovi korral võib mängida oma kaarte nii osavalt, et keegi ei saa sult midagi varastada. Samas oleks hea kui kõik kolm mängu raundi oleksid veidi erinevad, siis oleks mängul jõulisem ja põnevam kulminatsioon. Retseptid küll muutuvad veidi raskemaks, aga see pole päris see, kuigi mäng kulgeb nii kiiresti, et see on pigem väike soovitus kui etteheide.

pic2723748_md

Tulemuseks on tegemist kena ja sisuka mänguga, mida on hea mängida soojenduseks enne või pärast mingit suuremat mängu või siis kusagil peol või kohvikus. See sobib hästi rahumeelsetele mängijatele ja neile, kellele meeldib nuputada teiste võimalikke tegevuste üle. Soovi korral võib veidi viriseda, et temaatika ei ole siiski väga sügavalt mänguga seotud, kuid suurepärane kujundus – kas või eri raundide kaartide pildid, mis jutustavad kokku terve loo – absoluutselt ei lase sellest heidutada. See mängu äratab unistusi suvest, lesimisest kusagil maal või õuna- ja pirnirikkas aias. Ning jah, pärast mängu on väga suur isu ploomikompoti või moosi järele. Ja ploomid on tõesti väga head.

plus.sign_.pef_.web_– Kiire ja lihtne
-Erinevad kaardi käimise taktikad
-Tasakaalustatud lisategevused
-Kena kujundus

e05e3ed78d13522613088bbea60d766bf8cf16cd_large-Varguse mehaanika (mõningate jaoks)
-Mõningane käikude üksluisus
-Ei saa mängida kahekesi (kuigi olen proovinud variandi dummy mängijana)

 

pi mal reiting

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s